Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Pierwszy Marsz Pamięci Ofiar Getta w Trzebini we wtorek

28.05.2023 14:00 | 11 komentarzy | 2 338 odsłony | Alicja Molenda
- W rozmowach z mieszkańcami Trzebini czasami spotykam się ze zdziwieniem na wieść, że w Trzebini w czasie okupacji było getto. Dlatego chciałabym przybliżyć nieco jego historię - mówi Agnieszka Kostuch.
11
Pierwszy Marsz Pamięci Ofiar Getta w Trzebini we wtorek
Zaproszenie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- 4 listopada 1940 r. starosta chrzanowski wydał rozporządzenie, ogłoszone 22 stycznia 1941 r., dotyczące Judenbann, czyli zakwaterowania Żydów przy wyznaczonych ulicach w miastach powiatu chrzanowskiego: Chrzanowa, Trzebini, Jaworzna i Szczakowej. Mieszkańcy tych dzielnic mieli zakaz wstępu do innych części miasta, chyba że posiadali specjalną przepustkę. Żydom w Trzebini nakazano przenieść się na teren w obrębie ulic: Krakowskiej (Krakauerstrasse), Ochronkowej (Kinderheimstrasse) i Piłsudskiego (Bergstrasse). Obszar ten tak naprawdę przekształcił się w getto. Potwierdzili to ocaleni z Holokaustu trzebińscy Żydzi, których świadectwa znalazły się w archiwum w Jad Waszem i Księdze Pamięci The Trzebinia Kehilla (Hajfa 1969) - tak zaczyna opowieść o gettcie Agnieszka Kostuch.

Cały materiał możecie przeczytać w bieżącym wydaniu "Przełomu".

  • 30 maja Stowarzyszenie Kehila Trzebinia wraz z Trzebińskim Centrum Kultury zorganizuje pierwszy Marsz Pamięci Ofiar Getta w Trzebini. Chce upamiętnić tego dnia tych wszystkich, którzy zostali wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau i nigdy nie wrócili do swojego miasteczka. Marsz rozpocznie się o godz. 17 na Rynku w Trzebini - informują organizatorzy, zapraszając do udziału w tym wydarzeniu.