Dawne pokłady kopalni Siersza znów będą odpompowywane - przelom.pl
Zamknij

Dawne pokłady kopalni Siersza znów będą odpompowywane

20:49, 25.05.2023
Skomentuj Trzebinia Siersza. Urządzenia do pompowania wody z podziemi dawnej kopalni gotowe do pracy. Teraz trwają prace przy zasilaniu Trzebinia Siersza. Urządzenia do pompowania wody z podziemi dawnej kopalni gotowe do pracy. Teraz trwają prace przy zasilaniu

Celem tej operacji jest ograniczenie zagrożenia zapadliskami i podtopieniami. Pompy mają ruszyć po niedzieli. Czy będą pracować do końca świata?

Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły poinformował dziś, że dwie pompy głębinowe przyjechały do Trzebini w ub. tygodniu. Dodał, że proces pompowania rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

Praca wre

Na terenie dawnej podsadzkowni, w sierszańskim lesie, praca wre. Pracują koparki, spychacze, a przede wszystkim ludzie. Teren jest chroniony.

Pompy zostały już umieszczone w udrożnionych przez SRK otworach sięgających na głebokość 180 m. Teraz robotnicy pracują przy doprowadzeniu zasilania.

- Pozwoli to na utrzymanie wód gruntowych na obecnym poziomie, czyli około 307 m n.p.m. Przygotowywana jest niezbędna infrastruktura techniczna, taka jak rurociągi i przyłącza. Prace związane z uruchomieniem pomp mają zakończyć się w przyszłym tygodniu - informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.

- Wiele lat temu, w tym samym miejscu, na podsadzkowni, wtłaczana była do chodników zamułka (piasek z wodą). Zostały otwory, które będą teraz wykorzystane do odpompowywania wody z podziemnych pokładów - mówi Janusz Siemek, radny z Sierszy, który często tu zagląda. W nieistniejącej kopalni "Siersza" pracował 10 lat. Dokładnie pamięta to miejsce.

Do końca świata

To J. Siemek zorganizował w ub. tygodniu spotkanie z dr hab. Mariuszem Czopem, profesorem AGH, który zajmuje się zapadliskami powstałymi u sąsiadów, w Olkuszu, ale doskonale zna i nasz teren. Rozmowę z profesorem można przeczytać w bieżącym, papierowym wydaniu "Przełomu".

- Profesor uważa, że pompowanie, to jest dobre rozwiązanie, ale w różnych miejscach na obszarze góniczym dawnej Sierszy powinno pracować co najmniej 5 pomp - mówi radny Siemek.

Wydobywana z podziemi woda (5m3/min na każdej pompie) zrzucana będzie do wyczyszczonego już, starego  kanału. Kanał na osiedlu Siersza łączy się z Kozim Brodem. Dalej już razem wody popłyną w kierunku Białej Przemszy, która z Czarną Przemszą wpada do Przemszy, a ta do Wisły.

Przypomnijmy, że jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk w Trzebini jest podnoszący się poziom wód gruntowych, dlatego Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. pracuje nad wyhamowaniem tego procesu.

SRK nie mówi, jak długo to potrwa. Prof. Czop uważa, że będzie to konieczne już zawsze, do końca świata.

Pompowanie wody z podziemi dawnej kopalni "Siersza" nie jest jej reaktywacją. Jest na pewno smutnym po niej wspomnieniem i próbą ratowania tego, co jest na ziemi.

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

texanskitexanski

0 0

Ale rozwiązanie ....

05:20, 26.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adaś NiezgódkaAdaś Niezgódka

0 0

Debilny kraj.

06:27, 26.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Ja co jakiś czas zadaje ważne pytania, ale Przełom je olewa (zresztą nie tylko moje). Zadam więc kolejne, też pewnie zostanie olane, ale trudno. Jaki będzie całkowity, roczny koszt pracy tych pomp i kto pokryje te koszta? Pompy będą pracować tak długo jak będą tam mieszkać ludzie, czyli i z 1000lat jak będzie trzeba.

06:38, 26.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AAAAAA

0 0

Gdzie to konkretnie jest?

06:38, 26.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%