Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Baza wodociągów przeszła do historii. Jest miejsce na powiększenie ośrodka w Chrzanowie (ZDJĘCIA)

25.05.2023 21:00 | 0 komentarzy | 2 630 odsłony | Łukasz Dulowski
Po podpisaniu aktu notarialnego gmina Chrzanów stanie się właścicielem nieruchomości przy Leśnej na osiedlu Kąty, gdzie do tej pory znajdowała się baza Wodociągów Chrzanowskich. Jest to bezpośrednie sąsiedztwo modernizowanego ośrodka sportowo-rekreacyjnego.
0
Baza wodociągów przeszła do historii. Jest miejsce na powiększenie ośrodka w Chrzanowie (ZDJĘCIA)
Dawna baza wodociągów i modernizowany ośrodek sportowo-rekreacyjny na chrzanowskich Kątach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wspomniana nieruchomość przy Leśnej, wcześniej wykorzystywana przez Wodociągi Chrzanowskie, a należąca do Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna", została wyceniona na 1 mln 344 tys. zł.

W zamian gmina przekazała związkowi śmieciowemu działki, na których obecnie funkcjonują urządzenia wodociągów, np. przepompownie ścieków, ujęcia wody, hydrofornia. Są zlokalizowane m.in. przy ulicach: Wodzińskiej, Kopanina, Borowcowej, Kruczej w Chrzanowie, Sobieskiego w Płazie.

Dodatkowo gmina oddała działkę o wartości 216 tys. zł przy Jagiellońskiej w Chrzanowie, naprzeciwko OPS-u, gdzie dzisiaj jest mały parking. Wodociągi chcą ten teren zagospodarować na własne potrzeby.

Burmistrz Robert Maciaszek podkreśla, że przejęcie terenów po bazie wodociągowej przy Leśnej pozwoli na dalszą rozbudowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Kątach.

W GALERII PREZENTUJEMY ZDJĘCIA MATEUSZA RĘKAWKA Z OSIEDLA KĄTY, NALEŻĄCEGO RÓWNIEŻ DO NASZEJ GRUPY PRZEŁOMOWE KADRY.

Baza techniczna przy Leśnej, czyli Stacja Uzdatniania Wody „Kąty", była przez 60 lat użytkowana przez wodociągi. W latach 50. i 60. minionego wieku była to jedna z najważniejszych inwestycji w Chrzanowie. Wykorzystywano wodę z zasobów kopalni Matylda, a ujęcia głębinowe w szybach „Józef" i „Włodzimierz" stanowiły przez ponad pół wieku główne ujęcia wody pitnej dla Chrzanowa i okolic. Stacja Uzdatniania Wody „Kąty" o zdolności produkcyjnej 12 metrów sześciennych na minutę została otwarta w 1963 r.
Po wyłączeniu odwadniania wyrobisk likwidowanej kopalni rud cynku i ołowiu „Trzebionka" w 2010 r. rozpoczął się proces odbudowy zwierciadła wody podziemnej w skałach triasowych, co doprowadziło do jej zanieczyszczenia. Ujęcia wody wyłączono z eksploatacji, zaś SUW „Kąty" stała się bazą sprzętowo-materiałową oraz warsztatową dla Oddziałów Eksploatacji Sieci Wodociągowej i Eksploatacji Wodomierzy.