Nie masz konta? Zarejestruj się

Poręba Żegoty

Znaleziono bardzo dużo ludzkich kości

22.05.2023 19:00 | 0 komentarzy | 4 638 odsłony | Łukasz Dulowski
Budowa chodnika w sąsiedztwie kościoła w Porębie Żegoty ma spore opóźnienie ze względu na odkrycia archeologiczne.
0
Znaleziono bardzo dużo ludzkich kości
W miejscu dzisiejszej drogi wojewódzkiej w Porębie Żegoty był przykościelny cmentarz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowy trakt dla pieszych ma biec od tzw. trójkąta w Porębie Żegoty, gdzie działa sklep ogólnospożywczy, wzdłuż drogi wojewódzkiej 780, aż do połączenia z ul. Krakowską w Alwerni. Inwestycja rozpoczęła się na wysokości świątyni w Porębie Żegoty końcem zeszłego roku i od razu została wstrzymana, bo robotnicy natrafili na ludzkie szczątki.

Na razie wstępne wnioski z przeprowadzonych badań archeologicznych, odebranych przez konserwatora zabytków, są takie, że nie określono jeszcze granic cmentarza. Prace będą kontynuowane. Znaleziono natomiast dużo ludzkich szczątków. Zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kości zabezpieczono w ponad 50 workach o pojemności 120 litrów.

- Jeśli nie zostaną spopielone, to w grę wchodzi około dziesięć trumien - informuje Jolanta Buczek z referatu inwestycji w Urzędzie Miejskim w Alwerni.

Firma Invictus z Krakowa, która na zlecenie gminy wykonała dotychczasowe badania archeologiczne, ma sporządzić fachowe sprawozdanie, w tym datowanie odkrytych kości. Umowa opiewa na 56 tys. zł, ale ta kwota zapewne się zmieni w związku z poszerzeniem zakresu prac.