Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Historyczne sztandary w „Kawiarni Naukowej" w Chrzanowie

05.05.2023 18:00 | 0 komentarzy | 1 537 odsłona | Łukasz Dulowski
Chrzanowskie Muzeum może się pochwalić pięknie odrestaurowanymi chorągwiami należącymi do szlachcica Józefa Patelskiego i Bractwa Górników z osiedla Kąty.
0
Historyczne sztandary w „Kawiarni Naukowej" w Chrzanowie
Sztandar Bractwa Górników z osiedla Kąty w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wykład na temat odnowionych sztandarów, w ramach „Kawiarni Naukowych" w Domu Urbańczyka przy al. Henryka w Chrzanowie, został zaplanowany 10 maja (środa), od godz. 17.

Prace konserwatorskie były bardzo żmudne i trwały kilka miesięcy. Zwłaszcza sztandar Bractwa Górników, działającego przy kopalni Matylda, miał duże ubytki w tkaninie i liczne poszarpania, co wymagało specjalnego szycia i podklejenia.

Eksponat pochodzi z 1899 r. Na żywo robi duże wrażenie ze względu na kolorystykę i rozmiar płata (wysoki na ponad 2 metry i długi na prawie 3 metry). Zawiera malowany na jedwabiu wizerunek Matki Bożej oraz św. Barbary, patronki górników. Do Muzeum trafił od anonimowej osoby. Na razie jego historia jest okryta tajemnicą.

Drugi uratowany zabytek to chorągiew kościelna Józefa Patelskiego (1805 - 1887), z którą zdobywał Chrzanów podczas Powstania Krakowskiego w 1846 r. Wówczas wraz z dowodzonym przez siebie oddziałem rozbił posterunek żandarmerii austriackiej. Patelski to lokalny bohater narodowy, szlachcic i wojskowy, odznaczony orderem Virtuti Militari. Na chorągwi, pochodzącej z ok. 1846 r., widnieje z jednej strony wizerunek św. Julii, z drugiej - św. Józefa z Dzieciątkiem.

Prace konserwatorskie kosztowały 45 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z Ministerstwa Kultury i gminy Chrzanów.

Odnowione chorągwie należą do najcenniejszych i najstarszych, jakie znajdują się w zbiorach Muzeum w Chrzanowie. Większość tego rodzaju kolekcji tworzą bowiem sztandary powojenne, pochodzące od różnych instytucji i organizacji.