Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Są pieniądze na nowy samochód dla OSP Libiąż (ZDJĘCIA)

26.04.2023 12:00 | 0 komentarzy | 1 836 odsłona | Ewa Solak
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał w środę z burmistrzem Libiąża Jackiem Latką umowę potwierdzającą dofinansowanie z 300 tys. zł na nowy, lekki samochód ratowniczo - gaśniczy.
0
Są pieniądze na nowy samochód dla OSP Libiąż (ZDJĘCIA)
Podpisanie umowy na dofinansowanie nowego samochodu dla OSP Libiaż. FOT. MUW w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To kolejny fabrycznie nowy samochód dla druhów, który trafi tym razem do OSP w Libiążu. To trzy nowe pojazdy w ciągu trzech ostatnich lat. Szczególnie cieszy odbudowanie do niezwykle wysokiego poziomu technicznego pojazdów jednostki, pełniącej w KSRG niezwykle ważną funkcję, tak pod względem liczby wyjazdów, ale i dyspozycyjności druhów - mówi poseł Krzysztof Kozik.

28 jednostek OSP z terenu powiatu chrzanowskiego w ubiegłym roku wyjeżdżało do akcji prawie 1,5 tys. razy. To o prawie 100 interwencji więcej niż w roku 2021. Najaktywniejszą pod względem liczby wyjazdów jednostką w powiecie jest OSP w Libiążu.

Obecnie na jej wyposażeniu są trzy pojazdy: GBA 4,5/16 Renault z 2020 roku, GLM 8 Fiat Ducato z 2002 roku oraz karetka pozyskana ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Koszt nowego pojazdu to 380 tys. zł, a 80 proc. kwoty - 300 tys. zł - pokryje dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Pozostałą kwotę wygospodaruje gmina Libiąż.

Dostawa samochodu jest przewidziana na wrzesień lub październik tego roku.

Lekki samochód ratowniczo - gaśniczy ze zwiększonym potencjałem epidemiologicznym będzie wyposażony w napęd 4x4, silnik o mocy ok. 170 KM, systemy wspomagania bezpieczeństwa, zbiornik wody o pojemności 200 l, agregat wysokociśnieniowy wodno-pianowy, wyciągarkę elektryczną linową, hak holowniczy, radiostację przewoźną, a także wyposażenie zwiększające potencjał reagowania w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego:
zestawy PSP, wyposażenie toreb, nosze, kamizelki, butlę tlenową, rurki krtaniowe oraz
defibrylator.

Samochód będzie posiadał świadectwo dopuszczenia CNBOP, uprawniające do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.

Ludzie:

Krzysztof Kozik

Krzysztof Kozik

Związkowiec, polityk z Libiąża