Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Żeby powiększyć cmentarz w Lgocie, trzeba wyciąć ponad pół hektara lasu

01.06.2023 21:42 | 2 komentarze | 2 410 odsłony | Alicja Molenda

Rozpoczęło się projektowanie rozbudowy wiejskiego cmentarza, bo dotychczasowy się zapełnił. Powstanie tam m.in. kolumbarium.

 

2
Żeby powiększyć cmentarz w Lgocie, trzeba wyciąć ponad pół hektara lasu
Niebieską linią zaznaczony jest obszar cmentarza w Lgocie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie  z koncepcją gminy, na nowej części cmentarza w Lgocie powstać mają kwatery grzebalne (w tym kwatery grzebalne pod urny) i  kolumbarium, system odwodnienia, ogrodzenie, chodniki uwzględniajace potrzeby osób niepełnosprawnych, punkty czerpania wody, zieleń ozdobna, być może też oświetlenie.

Wytyczne do projektowania są takie: dotychczasowy cmentarz w Lgocie ma być połączony z nowym. Dokumentacja powinna uwzględniać przepisy Ustawy o cmentarzach cmentarzach i chowaniu zmarłych i Rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej określlających, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze i precyzujących wymagania, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków.


Projektant (spółka BLANK ARCHITEKCI z Zabrza) ma zinwentaryzować zieleń na obszarze przeznaczonym do poszerzenia cmentarza i zaprojektować jej wykorzystanie. Z załączonego rysynku wynika, że konieczne też będą cięcia. Chodzi o ponad pół hektara lasu. Regionalna Dyrekcja Lasów Panstwowych zgodziła sie na wyłączenie tego obszaru z produkcji leśnej za blisko 170 tys. zł. Koszt projektu wyniesie 96 tys. zł.