Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Różne oblicza survivalu - co warto o nim wiedzieć?

12.04.2023 11:20 | 0 komentarzy | 1 570 odsłona | red

Materiał promocyjny

Wolny czas można spędzać na wiele sposobów również na świeżym powietrzu. Jedni wolą zwiedzać piękne miasta i miasteczka naszego regionu, inni decydują się na bezpośrednie obcowanie z przyrodą. Ekstremalną formą takiej aktywności, mająca jednak szerokie grono zwolenników, jest survival, na którym chcielibyśmy się skupić w tym tekście. Na czym polega survival? Jakie są jego rodzaje i jakie jest niezbędne wyposażenie, które każdy survivalowiec powinien mieć zawsze przy sobie? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
0
Różne oblicza survivalu - co warto o nim wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Survival - co to takiego?

W największym uproszczeniu - mianem survivalu określamy sztukę przetrwania lub tak zwane samoratownictwo. Dotyczy to nie standardowych okoliczności, ale sytuacji nieprzewidzianych i nagłych, gdy człowiek zostaje wyrwany ze znanych ram i musi poradzić sobie w zupełnie nowych okolicznościach. Może to być konieczność przetrwania na łonie natury, w lesie, jaskiniach, górach, gdy przez pewien czas nie da się liczyć na wsparcie z zewnątrz.

Jako survival określa się zatem zespół zachowań umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, poprzez dostosowanie się do warunków zewnętrznych, które potrafią być ekstremalnie trudne, niekiedy bez dostępu do rozmaitych narzędzi lub z podstawowym wyposażeniem, które oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

Rodzaje survivalu - różne twarze sztuki przetrwania

Typów survivalu jest naprawdę wiele, a podział potrafi dotyczyć wielu aspektów sztuki przetrwania. Przede wszystkim można mówić o klasyfikacji wynikającej z miejsca działania. Pojawiają się zatem survivale leśne, leśno-wodne, bagienne, górskie, jaskiniowe. W każdym z tych środowisk niezbędne będą inne zachowania, które zapewnią szansę na przetrwanie.

Inny podział podkreśla kwestię stosowania lub nie narzędzi. Niektórzy survivalowcy ruszają w teren ze specjalistycznym sprzętem, pozwalającym na przetrwanie z dala od cywilizacji. Inni preferują minimalistyczne wyposażenie lub nawet jego brak, radząc sobie wyłącznie z pomocą znalezionych w danym miejscu przedmiotów.

Różne bywają także cele survivalu. Niekiedy bywa to rodzaj atrakcji turystycznej i przyjemnego spędzania czasu. Zdarza się jednak, że sztuka przetrwania ma przygotować ludzi do funkcjonowania w razie wystąpienia rozmaitych zagrożeń (katastrof naturalnych, wypadków, konfliktów zbrojnych). Niektóre typy survivalu miewają podłoże badawcze - chęć poznania środowiska i przyrody regionu, tropienie zwierzyny lub odkrywanie regionalnej historii, ukrytej w niejednokrotnie trudno dostępnych zakątkach. Można zdecydować się na wyprawę, podczas której dokłada się starań, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisku wokół, bądź uczestniczyć w survivalu z budowaniem szałasów i obozowisk w rozmaitych miejscach.

Wyposażenie survivalowca - co trzeba mieć w plecaku?

Wyposażenie survivalowca bywa różne w zależności od specyfiki danej wyprawy i charakteru terenu. Zawsze jednak warto mieć przy sobie podstawowy zestaw elementów, które przydają się w rozmaitych okolicznościach.

Co zatem powinno trafić do plecaka? Podstawą jest dobra odzież, dostosowana do warunków atmosferycznych i pory roku. Ogranicza to możliwość nadmiernego wychłodzenia lub przegrzania organizmu. Kluczowe są zwłaszcza wygodne buty, pozwalające odkrywać tajemnice danego miejsca. Warto zaopatrzyć się także w lekki namiot i ciepły śpiwór, które zapewnią komfortowe miejsce do spania. W ramach niezbędnika survivalowca muszą znaleźć się również narzędzia, w tym przede wszystkim nóż, ale także krzesiwo i zapałki, które pozwolą na rozpalenie ognia, by się ogrzać lub przyrządzić posiłek. Nie zapominajmy ponadto o tym, by zabrać ze sobą prowiant. Powinny być to produkty lekkie, łatwe w transporcie, o długim terminie przydatności do spożycia. Jeśli nie planujemy przeprowadzać uzdatniania wody w terenie, trzeba też oczywiście zaopatrzyć się w zapasy wody.

Cały bagaż powinien być stosunkowo lekki i prosty do zmieszczenia w plecaku. Pamiętajmy, że w trakcie wyprawy dobytek nosi się ze sobą. Warto zatem dobrze zastanowić się nad tym, co tak naprawdę będzie przydatne, by zminimalizować rozmiary i wagę pakunku.

Jak przetrwać na łonie natury - podsumowanie

Sztuka przetrwania w nawet najtrudniejszych warunkach bywa niezmiernie przydatną umiejętnością w razie wystąpienia różnych nagłych sytuacji. To jednak również sposób na ciekawą rekreację i poznawanie świata wokół, bez upiększeń i udogodnień. Warto zatem odkryć jego różne odsłony, by przetestować siebie, zdobywając nowe, cenne zdolności.

Materiał promocyjny