Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Sąd w Chrzanowie wydał wyrok w sprawie uszkodzonych kubłów na śmieci

30.03.2023 10:00 | 11 komentarzy | 9 322 odsłon | Łukasz Dulowski
Sąd w procesie cywilnym oddalił powództwa 9 mieszkańców Libiąża, którzy domagali się zapłaty za pojemniki na śmieci. Twierdzili, że zostały uszkodzone podczas ich opróżniania przez pracowników spółki AVR.
11
Sąd w Chrzanowie wydał wyrok w sprawie uszkodzonych kubłów na śmieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa ma swój początek w 2020 r. Ludzie interweniowali w firmie AVR (wówczas odbierającej odpady z terenu Chrzanowa, Trzebini i Libiąża), że pojemniki są uszkadzane podczas odbioru śmieci. Spółka w zdecydowanej większości nie uwzględniała tych reklamacji. Na ogół tłumaczyła, że uszkodzenia kubłów to skutek ich wyeksploatowania i przepełnienia.

Libiąscy radni: Agnieszka Siuda i Piotr Klupa, zainicjowali złożenie przez mieszkańców pozwów wobec krakowskiej firmy AVR. Pokryli m.in. koszty wynajęcia kancelarii adwokackiej. Proces cywilny rozpoczął się pod koniec 2021 r.

W środę Sąd Rejonowy w Chrzanowie wydał wyrok w tej sprawie.

Sąd oddalił powództwo i zasądził od powodów na rzecz strony pozwanej AVR SA z siedzibą w Krakowie kwoty po 90 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd uznał, że wina spółki AVR nie została udowodniona przez powodów. Nie wykazano, że pojemniki przed ich odbiorem były w dobrym stanie technicznym oraz że były użytkowane w prawidłowy sposób. Ponadto właściciele kubłów nie byli bezpośrednimi świadkami uszkodzeń, które miały być spowodowane przez pracowników spółki AVR. Nie zostało też wykluczone, że do takich uszkodzeń mogło dojść z winy osób trzecich.
W materiałach dowodowych, przedstawionych przez stronę pozwaną (AVR), wskazano na nieprawidłowe wykorzystanie pojemników: miało dochodzić m.in. do ich przeciążenia oraz nieprawidłowej eksploatacji.


Po ogłoszonym wyroku, który jest nieprawomocny, radna Agnieszka Siuda powiedziała w rozmowie z dziennikarzem „Przełomu", że zostanie złożona apelacja do Sądu Okręgowego w Krakowie.