Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Nowa dziura w ziemi przy Jana Pawła II w Trzebini i odezwa burmistrza do mieszkańców w sprawie ogródków i cmentarza

28.03.2023 09:34 | 3 komentarze | 12 241 odsłon | Alicja Molenda
Kryzys w Trzebini trwa. Zapadliska mogą być w niektórych miejscach seryjne. Burmistrz proponuje przenieść ogródki działkowe i pomyśleć o nowym miejscu pod cmentarz dla Sierszy i Gaja.
3
Nowa dziura w ziemi przy Jana Pawła II w Trzebini i odezwa burmistrza do mieszkańców w sprawie ogródków i cmentarza
Trzebinia. W tym miejscu przy ul. Jana Pawła II dziura wypadłą ponownie Fot. Mateusz Król
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś rano mamy informację o kolejnym zapadlisku przy Jana Pawła II. W tym miejscu dziura wypadła ponownie.

- Zasypie się pierwszy raz, drugi, trzeci, a jak będzie trzeba to i czwarty i tak bez końca... - komentuje Mateusz Król, przewodniczący radu osiedla na FB.

Mieszkańcy są zdesperowani i bezradni.

Wczoraj wieczorem natomiast, po naradzie z zarządem ROD, burmistrz napisał do mieszkańców Sierszy, że  ogródki działkowe trzeba przenieść w inne miejsce. Zwraca też uwagę, że nieunikniona jest decyzja strony kościelnej o przyszłości cmentarza. Burmistrz zapewnia, że gmina  ma pomysł gdzie ulowować ogródki i nowy cmentarz i że będzie wspierać ROD i parafię w rozmowach z SRK.

Oto wpis burmistrza na FB;

"Szanowni Państwo. Zapadliska na terenie ROD w Gaju są już niestety regularne, z wyników badań, które przedstawiła nam w lutym SRK (uzupełnianych o badania Głównego Geologa Kraju) wynika, że niestety działki to teren na którym reaktywacja zapadlisk będzie występowała regularnie. Nikt nie chce dać nam gwarancji, że po działaniach uzdatniających ten teren, za kilka lat sytuacja się nie powtórzy.
Dlatego też podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami działkowców doszliśmy do wniosku, że rozwiązanie tej sytuacji jest tylko jedno: wskazanie nowego, bezpiecznego terenu, na którym mogą powstać ogródki działkowe, ale i w ślad za tym również stosowne zadośćuczynienie od SRK za poniesione dotychczas nakłady.

Jako Gmina jesteśmy przygotowani na wskazanie SRK nowej lokalizacji dla ROD, jednak zanim to nastąpi, SRK powinno jednoznacznie określić co dalej z tym terenem i czy powinien zostać definitywnie zamknięty. Skierujemy do Spółki wnioski z dzisiejszego spotkania, propozycje oraz konkretne żądania ze strony właścicieli ogródków działkowych.

Równie istotną kwestią jest dla mnie przyszłość cmentarza parafialnego. Tutaj decyzje, także odnośnie ewentualnych przenosin czy powstania nowego miejsca pochówku, musi podjąć parafia w ścisłej współpracy z SRK. Oczywiście jako Gmina jesteśmy do dyspozycji i będziemy wspierać negocjacje między stroną kościelną, a Spółką czyli stronami, które muszą dojść do porozumienia i wypracować porozumienie.

Bardzo ważne jest dla mnie ustalenie, jak będzie wyglądał 1 listopada w tym roku - prace zabezpieczające i uzdatniające prowadzone na zlecenie SRK moim zdaniem bezwzględnie muszą zakończyć się do tego czasu (...)".

Przypomnijmy, że radni z Trzebini domagają się dokładnej listy 90. miejsc zagrożonych zapadliskami.