Nowa dziura w ziemi przy Jana Pawła II w Trzebini i odezwa burmistrza do mieszkańców w sprawie ogródków i cmentarza - przelom.pl
Zamknij

Nowa dziura w ziemi przy Jana Pawła II w Trzebini i odezwa burmistrza do mieszkańców w sprawie ogródków i cmentarza

07:34, 28.03.2023
Skomentuj Trzebinia. W tym miejscu przy ul. Jana Pawła II dziura wypadłą ponownie Fot. Mateusz Król Trzebinia. W tym miejscu przy ul. Jana Pawła II dziura wypadłą ponownie Fot. Mateusz Król

Kryzys w Trzebini trwa. Zapadliska mogą być w niektórych miejscach seryjne. Burmistrz proponuje przenieść ogródki działkowe i pomyśleć o nowym miejscu pod cmentarz dla Sierszy i Gaja.

Dziś rano mamy informację o kolejnym zapadlisku przy Jana Pawła II. W tym miejscu dziura wypadła ponownie.

- Zasypie się pierwszy raz, drugi, trzeci, a jak będzie trzeba to i czwarty i tak bez końca... - komentuje Mateusz Król, przewodniczący radu osiedla na FB.

Mieszkańcy są zdesperowani i bezradni.

Wczoraj wieczorem natomiast, po naradzie z zarządem ROD, burmistrz napisał do mieszkańców Sierszy, że  ogródki działkowe trzeba przenieść w inne miejsce. Zwraca też uwagę, że nieunikniona jest decyzja strony kościelnej o przyszłości cmentarza. Burmistrz zapewnia, że gmina  ma pomysł gdzie ulowować ogródki i nowy cmentarz i że będzie wspierać ROD i parafię w rozmowach z SRK.

Oto wpis burmistrza na FB;

"Szanowni Państwo. Zapadliska na terenie ROD w Gaju są już niestety regularne, z wyników badań, które przedstawiła nam w lutym SRK (uzupełnianych o badania Głównego Geologa Kraju) wynika, że niestety działki to teren na którym reaktywacja zapadlisk będzie występowała regularnie. Nikt nie chce dać nam gwarancji, że po działaniach uzdatniających ten teren, za kilka lat sytuacja się nie powtórzy.
Dlatego też podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami działkowców doszliśmy do wniosku, że rozwiązanie tej sytuacji jest tylko jedno: wskazanie nowego, bezpiecznego terenu, na którym mogą powstać ogródki działkowe, ale i w ślad za tym również stosowne zadośćuczynienie od SRK za poniesione dotychczas nakłady.

Jako Gmina jesteśmy przygotowani na wskazanie SRK nowej lokalizacji dla ROD, jednak zanim to nastąpi, SRK powinno jednoznacznie określić co dalej z tym terenem i czy powinien zostać definitywnie zamknięty. Skierujemy do Spółki wnioski z dzisiejszego spotkania, propozycje oraz konkretne żądania ze strony właścicieli ogródków działkowych.

Równie istotną kwestią jest dla mnie przyszłość cmentarza parafialnego. Tutaj decyzje, także odnośnie ewentualnych przenosin czy powstania nowego miejsca pochówku, musi podjąć parafia w ścisłej współpracy z SRK. Oczywiście jako Gmina jesteśmy do dyspozycji i będziemy wspierać negocjacje między stroną kościelną, a Spółką czyli stronami, które muszą dojść do porozumienia i wypracować porozumienie.

Bardzo ważne jest dla mnie ustalenie, jak będzie wyglądał 1 listopada w tym roku - prace zabezpieczające i uzdatniające prowadzone na zlecenie SRK moim zdaniem bezwzględnie muszą zakończyć się do tego czasu (...)".

Przypomnijmy, że radni z Trzebini domagają się dokładnej listy 90. miejsc zagrożonych zapadliskami.

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

TomekkTomekk

0 0

Cmentarz przenieść ,ogródki przenieść. Ciekawe gdzie chce to przenieść. Z tego co mi wiadomo to dostępnych lokalizacji brak. Chyba że ogródki zamierza zrobić na placu przy Ochronkowej.

09:16, 28.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrampekTrampek

0 0

Tylko prośby i błagania żeby ktoś się na poważnie zajął sprawą. A ja powiem tak. Ktoś musiał zbadać, gdzie i co trzeba było zabezpieczyć - i wziął za to pieniądze. Ktoś wykonał projekt zabezpieczenia terenów po KWK Siersza i również wziął za to pieniądze. Ktoś ten projekt zatwierdził. Ktoś ten projekt zrealizował - też za to wziął pieniądze. Ktoś dokonał odbioru tych prac na podstawie protokołów. Czy mieszkańcy, którym zagrażają zapadliska wystąpili do właściwych instytucji w trybie dostępu do informacji publicznej o udostępnienie wyników badań oceniających, co trzeba zabezpieczyć, projektów zabezpieczenia (z mapami), umów z wykonawcami, protokołów odbiorów? Przecież to trzeba sprawdzić. Bez dokumentacji w ręku będą tylko nawijać wam makaron na uszy, że powodem powstawania zapadlisk są wyrobiska sprzed kilkuset lat, że winny jest wysoki poziom wód gruntowych albo Kozi Bród.
Dokumentację koniecznie trzeba przeanalizować, a jak z niej wyjdzie, że ktoś popełnił błąd, to sprawę można zgłosić do prokuratury, żeby ją zbadała.

10:07, 28.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

texanskitexanski

0 0

Ci co zamykali Siersze w taki sposób a nie inny powinni być pociągnięci do odpowiedzialności karnej .

11:53, 28.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%