Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Dworzec tymczasowy w Chrzanowie do likwidacji. Autobusy pojadą teraz pod wiaduktem kolejowym

22.03.2023 14:00 | 2 komentarze | 8 950 odsłon | Michał Koryczan

Od przyszłego tygodnia autobusy siedmiu linii ZKKM Chrzanów nie będą już korzystać z dworca tymczasowego przy ul. Wyszyńskiego w Chrzanowie. Pojazdy zaczną kursować pod wiaduktem na ul. Krakowskiej i dalej na Dworzec ZKKM przy ul. Zielonej.

2
Dworzec tymczasowy w Chrzanowie do likwidacji. Autobusy pojadą teraz pod wiaduktem kolejowym
Wiadukt na ul. krakowskiej w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Po zakończeniu modernizacji obiektu kolejowego na ul. Krakowskiej utrzymany został zakaz wjazdu pod wiadukt pojazdów o wysokości ponad trzech metrów.

Obowiązujący zakaz objął więc sporą części autobusów obsługujących linie ZKKM Chrzanów, mających ponad trzy metry wysokości (najwyższy pojazd ma 3,25 m). Chodzi głównie o autobusy na sprężony gaz ziemny, mające na dachu zbiorniki na paliwo.

Związek komunikacyjny złożył wniosek do GDDKiA o umożliwienie przejazdu pod wiaduktem dla pojazdów komunikacji publicznej. Po kilku tygodniach przyszła odpowiedź.

Wynikało z niej, że takie odstępstwo nie jest możliwe, co reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Pod wiaduktem na Krakowskiej zaczęły więc kursować wyłącznie autobusy obsługujące linie 8 i 38. Pojazdy te mają bowiem wysokość poniżej trzech metrów.

Niedługo później do ZKKM w Chrzanowie dotarła nowa informacja z GDDKiA. Przeprowadzone zostały bowiem ponowne pomiary pod wiaduktem, o co związek komunikacyjny wnioskował. Zgodnie z nimi istnieje możliwość zmiany ograniczenia, jeśli chodzi o wysokość pojazdów, z 3 do 3,2 m.

Oznakowanie zostało już zmienione. Jak mówi przewodniczący zarządu ZKKM Marek Dyszy, w związku z tym w poniedziałek, 27 marca planowane jest wprowadzenie zmian w komunikacji.

- Autobusy gazowe o wysokości 3,18 metra zaczną obsługiwać linie 3, 17a, 17b, 30, 32a, 32, i 35, kursując pod wiaduktem na ulicy Krakowskiej i dalej na dworzec ZKKM przy ulicy Zielonej. Wówczas dworzec tymczasowy przy ulicy Wyszyńskiego zostanie zlikwidowany. Do tego czasu musimy przemodelować przewozy, a zmienione rozkłady jazdy zamieścić na przystankach autobusowych oraz wprowadzić do autokomputerów - mówi Marek Dyszy.

Przypomnijmy, że autobusy (mające wysokość 3,25 m) linii 9 i 15 kursujące z Trzebini będą nadal jeździły do dworca ZKKM przy ul. Zielonej północno-wschodnią obwodnicą Chrzanowa, omijając przystanek Chrzanów Trzebińska.


Czytaj również

Konkurs na wielkanocnego mazurka. Nagrody czekają

Prezes MKS Trzebinia złożył rezygnację

Więcej pieniędzy dla sportowej wizytówki Chrzanowa

Siatkarze z trzebińskiego „ekonomika" najlepsi w powiecie chrzanowskim

Trzecie podejście do budowy nowej drogi z Chrzanowa do Trzebini

Trzebińska Liga Siatkówki. Pierwsza porażka lidera