Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Za trzy miesiące wakacje. Przyda się ważny paszport

20.03.2023 20:03 | 0 komentarzy | 2 017 odsłony | Alicja Molenda
7 „sobót paszportowych" zorganizuje w tym roku wojewoda. W ubiegłym były 4 takie akcje - złożono wówczas ponad 2,5 tys. wniosków i odebrano ponad 1,4 tys. paszportów. Najbliższa będzie już 25 marca.
0
Za trzy miesiące wakacje. Przyda się ważny paszport
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W sobotę 25 marca w Oddziale Paszportowym w Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9, w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52) w godz. od 8:00 do 14:00 będzie można złożyć wniosek paszportowy lub odebrać gotowy dokument. Kolejne „Soboty paszportowe" zaplanowane są na: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.

Rekordowe zainteresowanie paszportami
Od zeszłego roku notowane jest rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych. We wszystkich punktach paszportowych w Małopolsce przyjęto 246 149 wniosków paszportowych.

Początek tego roku to także gorący okres. Dla porównania w roku 2022 w krakowskim biurze paszportowym złożono w styczniu 5 037 wniosków, zaś w lutym - 6 460. W tym roku w styczniu w Krakowie złożono 7057 wniosków, zaś w lutym - 7389, a zatem o prawie 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

- W marcu 2022 roku w Krakowie wpłynęło 14 420 wniosków. Bywało zatem i tak, że w perspektywie miesiąca mieliśmy do czynienia z zainteresowaniem paszportami dwukrotnie większym niż obecnie. Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Siła terenowych punktów paszportowych

Wydatnym wzmocnieniem systemu paszportowego w Małopolsce są kolejne terenowe punkty paszportowe. 

- Przywracanie i uruchamianie terenowych punktów paszportowych to odpowiedź na potrzeby Małopolan, którzy chcą składać wnioski paszportowe tam, gdzie mają najbliżej - mówi wojewoda Kmita.

Statystyki paszportowe pokazują, że dużym zainteresowaniem cieszą się ogólnie terenowe punkty paszportowe, choć oczywiście Kraków cały czas jest liderem. W styczniu i lutym 2023 r. 14 446 wniosków złożono w Krakowie (36% wszystkich). Na drugim miejscu jest biuro paszportowe w Tarnowie (4 117), zaś na trzecim - punkt w Nowym Targu (2 756). Na kolejnych miejscach w statystykach znalazł się Nowy Sącz (2 685) oraz Chrzanów (2 536).

Rezerwacja internetowa
W Oddziale Paszportowym w Krakowie, jak i w 11 Punktach Paszportowych w Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. W ubiegłym roku system kolejkowy i rezerwacja internetowa zostały kompleksowo zmodernizowane.

W Krakowie rezerwacji internetowej można dokonać na 30 dni naprzód. Każdego dnia pojawia się kolejny termin, w którym można dokonać rezerwacji. Rezerwacją internetową objętych jest 30% stanowisk. Dzięki temu złożyć wniosek można też bez rezerwacji, po pobraniu bloczka z automatu kolejkowego. To szczególnie istotne dla osób, które nie mogą skorzystać z rezerwacji internetowej bądź chcą pilnie uzyskać paszport.