Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Autobus zatrzyma się przy szkole w Żarkach

16.03.2023 12:30 | 0 komentarzy | 2 176 odsłony | Grażyna Kaim
Mieszkańcy upomnieli się o przywrócenie oznakowania przystanku przy Zespole Szkół w Żarkach, bo chcą, żeby autobus znów się tam zatrzymywał. Okazało się, że nie da się tego zrobić, bo... ponoć przystanku nigdy tam nie było. Tak twierdzi zarządca drogi. Mieszkańcy są innego zdania.
0
Autobus zatrzyma się przy szkole w Żarkach
Szkoła i parking w Żarkach. W tej okolicy powinien powstać przystanek autobusowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Ulica Astronautów, przy której ma być przystanek jest drogą powiatową. Co ciekawe, w wykazie przystanków zatwierdzonym przez Radę Powiatu Chrzanowskiego przystanek przy szkole figuruje. Również na starszych zdjęciach widać słupek z charakterystyczną tabliczką z rysunkiem autobusu.

Grzegorz Żuradzki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie twierdzi jednak, że znalazł się w tym wykazie przez pomyłkę i formalnie nigdy nie istniał. Nie zgadzają się z tym mieszkańcy.

Choć co do przeszłości przystanku przy szkole w Żarkach jednego zdania nie ustalono, to co do jego przyszłości już tak. Aby autobusy mogły się w tamtym miejscu zatrzymywać, przystanek trzeba zgodnie z procedurą po prostu utworzyć.

Rada Miejska w Libiążu w ubiegłym tygodniu zrobiła ku temu pierwszy krok, podejmując uchwałę o "wstępnej lokalizacji przystanku komunikacyjnego przy drodze powiatowej ul. Astronautów w Żarkach". Teraz gmina musi wykonać projekt organizacji ruchu w uzgodnieniu z zarządcą drogi, czyli PZD, wskazując jego konkretne usytuowanie. Gdy zostanie on już oznakowany, sprawa na końcu trafi do organizatora lokalnej komunikacji, czyli Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie, który uwzględni przystanek w rozkładzie jazdy i będzie go obsługiwał.

Cała procedura powinna zakończyć się w czerwcu.

Jak informuje przewodniczący ZKKM Marek Dyszy podobną procedurę około dwóch lat temu ćwiczyła chrzanowska rada, w sprawie utworzenia przystanku Balin Młocarnia i Balin Koźmin. Tam sytuacja też była nietypowa. Wymienione przystanki były bowiem od lat obsługiwane i korzystali z nich pasażerowie, choć formalnie nie istniały.