Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Oszuści w roli policjanta i prokuratora. Akcja na poczcie

11.03.2023 17:00 | 3 komentarze | 6 108 odsłon | Łukasz Dulowski
93-letnia kobieta z gminy Alwernia mogła stracić oszczędności swojego życia, gdyby nie czujność pracownika Poczty Polskiej.
3
Oszuści w roli policjanta i prokuratora. Akcja na poczcie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przebieg akcji relacjonuje Iwona Szelichiewicz, rzeczniczka chrzanowskiej policji.

- Seniorka z gminy Alwernia, będąc w domu, odebrała telefon stacjonarny, gdzie usłyszała najpierw głos kobiety podającej się za policjantkę z Krakowa, a następnie głos mężczyzny. Ten z kolei podawał się za prokuratora. Oszuści przekazali seniorce informacje, że uczestniczy ona w „tajnej akcji policji". Żeby akcja się udała, musi wpłacić 13 000 zł na konto osoby z Wielkiej Brytanii - opowiada Szelichiewicz.

Seniorka poszła na pocztę z zamiarem zrobienia przelewu. Do transakcji jednak nie doszło dzięki czujności pracownika Poczty Polskiej, który podejrzewał, że jest to oszustwo.

- Pamiętajmy, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie. Nigdy również nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, a także wpłacaniu pieniędzy na nieznane konta. Zachowajmy ostrożność, gdy zadzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta, prokuratora czy nawet członka rodziny i poprosi nas o pieniądze. Nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, najlepiej skontaktujmy się z członkiem rodziny i poinformujmy go o takiej sytuacji - podpowiada Iwona Szelichiewicz z chrzanowskiej policji.