Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ostatni pokaz złotego ornatu w Chrzanowie

06.03.2023 16:00 | 4 komentarze | 3 601 odsłony | Łukasz Dulowski
Za parę dni wróci do parafii św. Mikołaja niezwykła szata liturgiczna. Na razie można ją zobaczyć w muzeum przy Mickiewicza.
4
Ostatni pokaz złotego ornatu w Chrzanowie
Zabytkowy ornat do zobaczenia w Muzeum w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyrektor Kamil Bogusz opowiada, że historia tego ornatu jest niesamowita.

„Pochodzi on ze skarbca Kościoła Mariackiego w Krakowie. Jednak nie pochodzenie tej szaty liturgicznej jest tu niezwykłe, lecz wydarzenia, które miały miejsce w połowie lat 50. XX w. Wówczas archiprezbiterem Kościoła Mariackiego był ks. Ferdynand Machay (starszy), który dał się poznać jako teolog, wybitny polityk, działacz niepodległościowy publicysta i wydawca. Wiedział on o problemach, z jakimi borykał się w tych latach „Tygodnik Powszechny" (m.in. problemy finansowe), dlatego zdecydował o sprzedaży jednego z ornatów z Kościoła Mariackiego, aby pomóc. „Los" zechciał, że wybrano ten cenny ornat z brokatu, który został sprzedany,
z pomocą ks. Kazimierza Sudera, ówczesnego wikarego w kościele w Chrzanowie, do parafii św. Mikołaja w Chrzanowie. Środki finansowe pozyskane w ten sposób, pomogły przywrócić „Tygodnik Powszechny" na rynek wydawniczy. Przejdźmy zatem do krótkiego opisu. Ornat został wykonany na przełomie XIX/XX w. w stylu późnobarokowym w Krakowie. Jego wymiary to 109 cm na 73 cm"
- relacjonuje dyrektor Bogusz.

Zabytek można oglądać do 10 marca w głównej siedzibie Muzeum przy Mickiewicza w Chrzanowie.