Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Prognoza dla Trzebini. Gdzie będą rozlewiska?

09.02.2023 12:00 | 7 komentarzy | 13 156 odsłon | Łukasz Dulowski
Podtopienia w Trzebini, mające związek ze zlikwidowaną ponad 20 lat temu kopalnią Siersza, mogą wkrótce dać o sobie znać. Poziom wód podziemnych jest już wysoki.
7
Prognoza dla Trzebini. Gdzie będą rozlewiska?
Na niebiesko zostały zaznaczone prognozowane zalewiska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W przypadku likwidowanej kopalni Siersza mocno niedoszacowano czas jej zatapiania. Ekspertyza przewidywała zatapianie najpierw przez 80 miesięcy, po weryfikacji 70 miesięcy, a okazało się, że trwa nadal i jest to aktualnie 266 miesięcy.

LEGENDA DO PUBLIKOWANEJ MAPYPublikowana mapa wchodziła w skład opracowania „Ekspertyza weryfikująca konsekwencje hydrogeologiczne likwidacji zakładu górniczego Siersza w Trzebini", wykonanego w marcu 2001 na zlecenie KWK Siersza przez zespół autorów w składzie: prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa, dr inż. Henryk Kleta i mgr inż. Henryk Lamparski, działający pod firmą PPUH Eko-Labor w Katowicach, w ramach realizacji zaleceń zespołu problemowego w związku z zatwierdzeniem planu ruchu likwidacji kopalni Siersza.

- W przypadku podtopień miejsca są dokładnie przewidziane na mapie z 2001. To tereny obniżone, głównie koryto Kozibrodu, sąsiedztwo Grunwaldzkiej w Trzebini i dalej w stronę Starej Maszyny, a także rejon ul. Jana Pawła II. Na szczęście są to głównie obszary niezamieszkałe. W niektórych przypadkach, na terenach bezodpływowych, utworzą się jeziorka - mówi geolog górniczy Marek Szuwarzyński.

Kilkustronicowy materiał na temat zapadlisk i podtopień w gminie Trzebinia znajdziecie w najnowszym wydaniu „Przełomu", RÓWNIEŻ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ.