Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Prawie 30 tys. ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 6 tys. domów się zawaliło

08.02.2023 19:29 | 0 komentarzy | 2 157 odsłony | Alicja Molenda
Jeśli chcecie pomóc ludziom, którzy stracili zdrowie, bliskich i dobytek podczas trzęsienia ziemi, wesprzyjcie organizacje, które niosą pomoc na miejscu tragedii.
0
Prawie 30 tys. ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 6 tys. domów się zawaliło
Epicentrum (żółta gwiazdka) i obszary, gdzie wstrząsy były odczuwalne (niebieskie kropki) Źródło: EMSC
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii o sile 7,8 stopnia w skali Richtera było jednym z najsilniejszych, jakie nawiedziło ten region od ponad stu lat. Mówi się już o 30 tysiącach ofiar.

W obliczu kolejnych wstrząsów wtórnych (mogą trwać nawet kilka miesięcy) oraz stale rosnącej liczby rannych, turecka Agencja Zarządzania Katastrofami i Kryzysami (AFAD) zaapelowała o wsparcie. Na miejscu są przedstawiciele i wolontariusze licznych organizacji międzynarodowych. Ratownicy wciąż wydobywają z gruzów żywych ludzi. Wsparcie finansowe tych organizacji to najlepszy i najbardziej sprawdzony sposób na pomoc ofiarom trzęsień ziemi.

UNHCR - Agencja ONZ ds. Uchodźców

UNHCR z reguły jest jedną z pierwszych organizacji, która niesie pomoc ofiarom tragedii jak ta, która dotknęła Turcję i Syrię. Jej przedstawiciele zapewniają ocalałym koce termiczne, materace, żywność i niezbędną pomoc medyczną. Organizację najlepiej wspierać za pośrednictwem jej strony internetowej.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest organizacją pozarządową, która niosła pomoc m.in. w Libanie, Ukrainie, Nepalu czy Bośni i Hercegowinie. PCPM uruchomiła zbiórkę na pomoc dla ofiar katastrofy. Pieniądze można wpłać online lub na konto Fundacji PCPM: mBank: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001.

Syryjsko Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (SAMS)

SAMS zapewnia ofiarom niezbędną pomoc medyczną w coraz bardziej przepełnionych szpitalach. Działą w Syrii i Turcji.

Organizację można wspierać finansowo za pośrednictwem jej strony internetowej, wybierając odpowiedni cel. W tym przypadku jest to „Earthquake Relief Syria".

Lekarze Bez Granic

Lekarze Bez Granic zapewniają lokalnym służbom medycznym niezbędne wsparcie w postaci dodatkowego personelu szpitali oraz oddziałów ratunkowych, a także doraźną i bezpośrednią pomoc ofiarom tragedii. Każda kwota jest na wagę złota.

PAH
Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę, aby zebrać środki na natychmiastową pomoc ofiarom tragedii w Turcji i Syrii. Pieniądze można wpłacać na portalu siepomaga.pl i na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej.

Caritas
Pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii można okazać:

- wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl;

- wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC;

- wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Caritas działa m.in. w Aleppo opekując się od lat najbiedniejszymi mieszkańcami. Miasto również ucierpiało z powodu trzęsienia ziemi.