Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czas na aktywność, czyli 5 pomysłów na zabawy umysłowe dla kota

01.02.2023 15:58 | 0 komentarzy | 636 odsłon | red

Materiał promocyjny

Koty to bardzo inteligentne stworzenia, które interesuje wszystko, co się wokół nich dzieje. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby nasz kot cieszył się przez długie lata dobrym zdrowiem, powinniśmy dbać zarówno o jego kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Poznaj pięć sprawdzonych pomysłów na zabawy z kotem, które pobudzą jego umysł!
0
Czas na aktywność, czyli 5 pomysłów na zabawy umysłowe dla kota
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Polowanie

Polowanie to jedna z najważniejszych czynności w życiu kota (poza spaniem i mruczeniem, oczywiście). To, że nasze ukochane mruczusie wydają się rozleniwione podawaniem im pożywienia pod nos i nie są zmuszone do znajdywania sobie pokarmu na własną łapę nie oznacza, że nie potrzebują realizować swoich instynktów łowieckich. A te mają naprawdę silne! W naturze koty podejmują nawet kilkanaście prób złapania ofiary w ciągu doby. Wypatrywanie ofiary, przyczajanie się, a następnie próba jej złapania stanowią tak samo istotny element połowu, jak i cieszenie się zdobyczą oraz jej konsumpcja.

Dlatego chcąc dbać o dobre samopoczucie kota powinniśmy mu zapewniać możliwość realizowania swoich potrzeb łowcy. W tym celu warto zaopatrzyć się w klasyczną kocią wędkę: każdy sklep zoologiczny ma w swojej ofercie co najmniej kilka takich przyrządów. Wędkę można zrobić również samemu z patyczka, sznurka i dowolnego elementu przyciągającego wzrok (i słuch) kota: szeleszczącego papierka po cukierku, gazety, ale i piórka lub zwiniętej skarpetki. Nie wystarczy jednak machać wędką, aby zainteresować pupila: należy pozwolić mu realizować kolejne etapy polowania, czyli zmieniać tempo poruszania "ofiarą" itp.

 

2. Kocie łamigłówki

W sklepach zoologicznych zakupić można "zabawki na inteligencję" dla kotów. Są one zazwyczaj wyposażone w liczne skrytki, zapadnie i elementy, które utrudniają wydostanie ze środka smakołyków. Kot musi zastanowić się, w jaki sposób dobrać się do przekąski. Patrzenie na jego zmagania to prawdziwa przyjemność dla każdego opiekuna!

3. Nauka komend

Chociaż komendy kojarzone są głównie z psami, również i koty są w stanie je opanować. Prawdą jednak jest, że zazwyczaj nie mają na to ochoty... jeśli ich odpowiednio nie zmotywujemy. Najlepszym motywatorem jest oczywiście smakołyk. Kota można nauczyć podawania łapki, robienia "baranka", wskakiwania na ręce, a nawet siadania czy aportowania. Uwaga: nie można przesadzić z ilością smakowitych kąsków, aby nasz podopieczny nie zaczął nadmiernie przybierać na wadze. Dobrym przysmakiem może być również ulubiona karma dla kota.

 

4. Obserwacja

Z punktu widzenia opiekuna nie jest to być może angażująca zabawa, ale dla kota to wspaniałe doświadczenie: obserwacja tego, co za oknem lub za barierką balkonu. Koty niewychodzące nie muszą być "nieszczęśliwe", jeśli zapewnimy im odpowiednią dawkę stymulacji i zabawy. Jednym ze sposobów na to, jest umożliwianie im oglądania świata za oknem poprzez udostępnienie im parapetu (a nie zastawianie go kwiatkami czy przesłanianie firanką) lub zorganizowanie balkonu tak, aby mogły na nim swobodnie i bezpiecznie spędzać czas. Obserwację koty mogą przeprowadzać również na spacerach ze smyczką.

5. Pudełka!

Każdy opiekun wie, jak bardzo te zwierzęta uwielbiają pudełka. Wchodzenie do nich i chowanie się to ulubiona zabawa niemal każdego kota. Jeśli połączymy to z elementami polowania, mamy zabawę doskonałą. Do tej aktywności przydatne będzie dowolne pudełko, w którym warto dorobić nożyczkami kilka dodatkowych dziur różnej wielkości. W sklepach zoologicznych można również zakupić materiałowe tunele dla kotów, których dodatkowym atutem jest to, ze przyjemnie szeleszczą.

Na koniec jedna przydatna uwaga: koty lubią różnorodność i szybko się nudzą. Dlatego warto proponować im aktywności na zmianę i chować zabawki (w tym pudełka) w czasie, gdy ich nie używamy. W ten sposób przez dłuższy czas pozostaną "atrakcyjne".

Materiał promocyjny