Nie masz konta? Zarejestruj się

Luszowice

Zmarł dawny działacz Solidarności z Luszowic

28.01.2023 17:00 | 0 komentarzy | 3 482 odsłony | Łukasz Dulowski
Pogrzeb Mariana Krawackiego, dawnego działacza Solidarności, ma się odbyć we wtorek, 31 stycznia, o godz. 14.40 w kościele św. Anny przy Sierszańskiej w Luszowicach.
0
Zmarł dawny działacz Solidarności z Luszowic
Nie żyje Marian Krawacki z Luszowic, dawny działacz Solidarności z okresu stanu wojennego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marian Krawacki pracował w Fabloku. W stanie wojennym został aresztowany na 100 dni. Jego wprowadzenie tak wspominał na łamach „Przełomu":

- Dla wszystkich związkowców to był szok. W grudniu 1981 roku mieliśmy dyżury w komisji zakładowej w Fabloku i odbieraliśmy teleksy z informacjami o tym, co się dzieje w kraju. 13 grudnia wyglądało to dość groźnie. Na drogach stali milicjanci i kontrolowali pojazdy. Gdy przyszedłem do pracy, dowiedziałem się, że aresztowano kilku naszych kolegów, m.in. Andrzeja Lewińskiego, Ryszarda Wyrobca i Stefana Pietraszowa - mówił Marian Krawacki.

Włączył się w podziemną działalność zdelegalizowanego związku Solidarność. W swoim domu w Luszowicach rozpoczął drukowanie bibuły, czyli ulotek mających odkłamać partyjną propagandę. Służba bezpieczeństwa wpadła na jego trop. Został zatrzymany 10 listopada 1982 roku. Na 100 dni trafił do aresztu. Sąd wojskowy w Katowicach skazał go na półtora roku więzienia. Na szczęście niedługo potem ogłoszono amnestię.

Marian Krawacki zmarł w wieku 84 lat.

Internowani z powiatu chrzanowskiego:
Ryszard Wyrobiec (Babice), Józef Chwał, Leszek Fortuna, Tadeusz Golik, Jan Jarczyk, Julian Karwala, Czesław Kołodziejczyk, Marian Krawacki, Andrzej Lewiński, Eugeniusz Majewski, Roman Mazur, Ryszard Niedziela, Roman Nowak, Stefan Pietraszow, Franciszek Soboń, Kazimierz Szalonka (wszyscy Chrzanów), Stanisław Deja, Józef Kucia, Czesław Rybak, Andrzej Skubera, Wiesław Zaborowski (wszyscy Libiąż), Tadeusz Cupiał, Andrzej Dudek, Józef Leszczyński, Józef Patyna, Waldemar Słomski (wszyscy Trzebinia).