Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Można pobłądzić między szyldami w Chrzanowie

26.01.2023 20:00 | 0 komentarzy | 3 662 odsłony | Łukasz Dulowski
Muzeum w Chrzanowie przygotowało nową wystawę „Błądząc od szyldu do szyldu...". Otwarcie w piątek, o 16:30 w Domu Urbańczyka przy al. Henryka.
0
Można pobłądzić między szyldami w Chrzanowie
Jeden z eksponatów na wystawie w chrzanowskim Muzeum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To będą szyldy reklamowe, które pojawiały się w sklepach chrzanowskich od międzywojnia po lata PRL-u. Wszystko z własnych zbiorów. Pojawi się m.in. replika sklepu kolonialnego Jana Węgla, jak również omówione zostaną sposoby reklamy towarów dostępnych w czasach naszych dziadków - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Kuratorki wystawych zachęcają do jej odwiedzenia:

"Sklep, czyli budynek lub pomieszczenie, w którym sprzedaje się towary. Taką definicję tego słowa podaje Słownik Języka Polskiego. Definicja definicją, ale jak było i jest w praktyce? Są zatem sklepy mniejsze lub większe: od sklepików prowadzonych jedynie przez właściciela - czyli sklepikarza, poprzez sklepy, gdzie klientów obsługiwali ekspedienci lub subiekci, aż do domów towarowych czy handlowych, w których znajdowało się wiele sklepów, a zajmowały one często kilkupiętrowe budynki. Jednak bez względu na wielkość, kupić w nich można prawie wszystko: od artykułów spożywczych, poprzez przemysłowe, po ubrania, buty i dodatki. Bywało, że dany sklep specjalizował się w sprzedaży jednego tylko rodzaju artykułów, a w innym można było znaleźć po trochu wszystkiego. W niektórych funkcjonowały także swoiste mini kawiarnie, można w nich było przysiąść i napić się pysznej herbaty czy świeżo mielonej kawy".