Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Notoryczny odór w Trzebini. Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie

22.01.2023 11:15 | 10 komentarzy | 7 749 odsłon | Agnieszka Filipowicz

AKTUALIZACJA

Trwa weekend, ale mieszkańcy Trzebini nie próżnują. Zbierają podpisy pod petycją do wojewody małopolskiego. oraaz marszałka województwa. Oczekują konkretnych działań w sprawie uciążliwości zapachowych.
10
Notoryczny odór w Trzebini. Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To temat, który od zeszłego roku wywołuje dyskusje i emocje. Na przełomie listopada i grudnia 2022 roku smród stał się tak uciążliwy, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie wszczął kontrolę w rafinerii. Jak poinformowała nas w tym tygodniu rzecznik prasowa tej instytucji dr Magdalena Gala, kontrola wciąż jeszcze trwa.

Mieszkańcy Trzebini postanowili jednak nie zwlekać i działać. Właśnie trwa zbieranie podpisów pod petycją do wojewody i marszałka województwa.

- Notorycznie unosi się uciążliwy odór od wjazdu na teren Trzebini. Smród uniemożliwia nie tylko przebywanie na świeżym powietrzu, ale również przedostaje się do domu - mówi Ewa Podczaszy, mieszkanka centrum miasta, którra wraz członkami Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia jest zaangażowana w tę sprawę.

Jest rodowitą trzebinianką. Jakiś czas temu wybudowała w tym mieście nowy dom i wprowadziła się do niego z rodziną.
- Dbając o zdrowie swoje, a przede wszystkim moich dzieci, niedopuszczalne jest dłuższe przebywanie w takich warunkach. Brak dostępu do czystego powietrza stanowi naruszenie moich dóbr osobistych. Ochrona środowiska jest jedną z podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej (art. 5 Konstytucji). Konstytucja nakłada na władze obowiązki prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom oraz ogólny obowiązek ochrony środowiska (art. 74 ust. 1 i 2 Konstytucji) - argumentuje trzebinianka.

Jak podkreśla, na razie sprawa utknęła na etapie formalnym, trwa tylko przekazywanie korespondencji między różnymi instytucjami.

- W przypadku braku poprawy jakości powietrza w gminie Trzebinia, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową o zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście - informuje Ewa Podczaszy.

ORLEN Południe zaprzecza informacjom udostępnionych  przez Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia w mediach społecznościowych, które cytowaliśmy na naszym portalu. Do redakcji "Przełomu" wpłynęło oświadczenie od spółki tej treści:

"- Spółka już w latach 2018-2021 dostosowała swoje instalacje do wymagań konkluzji BAT, tj.:

- dotyczących najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do rafinacji ropy naftowej i gazu zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych,

- dotyczących najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do produkcji wielkotonażowych organicznych substancji chemicznych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE,

- dotyczących najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do wspólnych systemów oczyszczania ścieków/gazów odlotowych i zarządzania nimi w sektorze chemicznym zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE.

Wszystkie wymogi konkluzji BAT dotyczące poszczególnych instalacji wdrażane są na bieżąco z zachowaniem obligatoryjnych terminów na ich dostosowanie.

W odniesieniu do opisanej kwestii uciążliwości zapachowych informujemy, że zgodnie z informacjami, udzielanymi przez spółkę 2 stycznia 2023 roku, opróżniony i wyczyszczony został zbiornik retencyjny zakładowej oczyszczalni ścieków. W związku z tym, spółka nie może być obecnie źródłem potencjalnych uciążliwości zapachowych".