Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Świętujemy je dopiero od lat 60. i 70. XX wieku

21.01.2023 09:00 | 1 komentarz | 1 096 odsłona | Grażyna Kaim

Pierwsza babcia obchodząca to święto w Polsce nie miała wnuków! Było to w 1965 roku.

1
Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Świętujemy je dopiero od lat 60. i 70. XX wieku
Zdjęcie przodków - Maria Weronika i Jan, ok. 1910 r. Udostępnił Edmund Oczkowski. Zdjęcie pochodzi z Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka przygotowaliśmy galerię archiwalnych zdjęć babć i dziadków, które udostępnili do Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej ich potomkowie. Archium prowadzi Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie.

Pomysł na Dzień Babci narodził się w redakcji czasopisma „Kobieta i Życie" w 1964 roku. Idea przyjęła się szerzej rok później - po uczczeniu 85. urodzin Mieczysławy Ćwiklińskiej przez pracowników „Expressu Poznańskiego".

Aktorka - mająca wtedy 86 lat - grała 21 stycznia w teatrze w Poznaniu postać babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc". Po spektaklu dostała kwiaty i tort z napisem „Dla Babci" (choć wnuków nigdy nie miała). Przekonywano ją, że w Poznaniu właśnie w tym dniu świętuje się Dzień Babci. Oczywiście nie była to prawda.

Pomysł jednak podchwycono i dzięki dziennikarzom „Expresu Wieczornego" i kilku innych redakcji kolejnego roku Dzień Babci świętowano już w całej Polsce.

W wyniku popularności Dnia Babci Telewizja Polska w 1978 roku zorganizowała konkurs na ustanowienie analogicznego święta dla dziadka.

Wśród propozycji pojawił się np. dzień urodzin Mieczysława Fogga (30 maja). Ostatecznie jednak wybrano datę 22 stycznia. Od 1981 roku Dzień Dziadka zaistniał oficjalnie w polskich kalendarzach.

Dzień Babci i dziadka to świetna okazja do spotkania z nimi oraz powspominania tych, którzy już odeszli. Przeglądnijcie stare, rodzinne albumy... Polecamy też do obejrzenia naszą galerię.

Źródło: Informacje i zdjęcia - Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej