Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Wpływ uzależnienia od alkoholu na płodność

13.01.2023 15:49 | 0 komentarzy | 595 odsłon | red

Materiał promocyjny

Wiele par boryka się z problemami związanymi z płodnością. Badania mówią, że osoby, którym nie udaje się zajść w ciążę, w ciągu roku od rozpoczęcia starań powinny udać się na konsultację do specjalisty. Warto jednak zweryfikować swoje nawyki i przyzwyczajenia, gdyż używki, nałogi oraz styl życia utrudnia parom poczęcie. Jak picie alkoholu wpływa na płodność u mężczyzn i kobiet?
0
Wpływ uzależnienia od alkoholu na płodność
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wpływ alkoholu na płodność u mężczyzn

Picie dużych ilości alkoholu może mieć negatywny wpływ na płodność u mężczyzn. Alkohol może zaburzać produkcję testosteronu, hormonu, który jest ważny dla produkcji plemników. W rezultacie uzależnienie może prowadzić nie tylko do obniżenia liczby plemników, ale również ich jakości. Nadmierne picie powoduje nie tylko zaburzenia erekcji, ale także szereg innych chorób (serca, wątroby, układu nerwowego i hormonalnego), które negatywie wpływają na płodność i zmniejszają szansę na naturalne zapłodnienie. Ważne jest, aby mężczyźni, którzy wraz z partnerką chcą starać się o potomstwo, znacząco zmienili styl życia. Pierwszym krokiem powinien być odwyk, a następnie terapia. By poprawić płodność i zwiększyć szansę na zajście w ciążę, warto również zrezygnować z palenia papierosów, wprowadzić do swojej codziennej rutyny więcej zdrowych potraw oraz regularny sen.

Czy spożywanie alkoholu wpływa na płodność u kobiet?

Picie dużych ilości alkoholu może mieć również negatywny wpływ na płodność u kobiet. Alkohol przyczynia się do zaburzenia gospodarki hormonalnej, w tym estrogenu, który odpowiada za regulację miesiączki oraz występowanie owulacji. Podobnie jak w przypadku mężczyzn wraz z uzależnieniem behawioralnym rośnie ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Im wcześniej kobieta zrezygnuje ze spożywania alkoholu, tym lepiej dla jej organizmu. Jeżeli dojdzie do uzależnienia, konieczny będzie detoks i terapia, jeszcze przed rozpoczęciem starań o potomka. Warto wybrać ośrodek leczenia uzależnień Medjol, w którym pod okiem doświadczonych lekarzy można przejść przez wszystkie etapy odwyku, a następnie skupić się na terapii i przepracowaniu problemów. Warto pamiętać, że spożywanie alkoholu w ciąży jest powodem wystąpienia wielu wad rozwojowych u płodu, dlatego tak ważna jest opieka doświadczonego terapeuty.

Picie dużych ilości alkoholu może prowadzić do trudności w zajściu w ciążę. Alkohol tak samo jak palenie papierosów, przyjmowanie innych substancji psychoaktywnych, otyłość, stres psychiczny, nieprawidłowa dieta, przyjmowanie za dużych dawek kofeiny negatywnie wpływają na płodność, dlatego ważne jest, aby kobiety, które pragną zajść w ciążę, unikały używek. Opieka terapeuty w przypadku uzależnień obejmuje również bliskich, dlatego zawsze można poprosić o konsultację. Pokonanie bieżących trudności powoduje zmniejszenie poziomu stresu, który również negatywnie wpływa na przyszłych rodziców.

Materiał promocyjny