Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

WIOŚ zbadał smród w Trzebini. Śmierdzi z oczyszczalni (prawdopodobnie)

31.12.2022 22:02 | 4 komentarze | 6 565 odsłon | Alicja Molenda
Odory z terenu trzebińskiego zakładu Orlen Południe pod koniec roku stały się nie do wytrzymania. Do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska popłynęły interwencje od mieszkańców.
4
WIOŚ zbadał smród w Trzebini. Śmierdzi z oczyszczalni (prawdopodobnie)
Oczyszczalnia Orlenu Południe w Trzebini skontrolowana przez WIOŚ Fot. Orlen Południe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

23 grudnia 2022 na swojej stronie internetowej WIOŚ opublikował komunikat,  z którego wynika, że w związku z interwencjami, 8 grudnia 2022 r., rozpoczął kontrolę w ORLEN POŁUDNIE S.A. - Zakład Trzebinia.

- Jako prawdopodobną przyczynę zgłaszanych uciążliwości zapachowych należy wskazać niezorganizowaną emisję odorantów ze zbiornika retencyjnego zakładowej oczyszczalni ścieków. Podmiot obecnie kontrolowany prowadzi testy biopreparatów, których zadaniem ma być wyeliminowanie uciążliwych zapachów powstających w czasie retencjonowania ścieków - czytamy w komunikacie.

Zwracamy uwagę na słowo "prawdopodobną" (!). Sugeruje ono, że przyczyna może być inna. Inspektorzy są niepewni?

WIOŚ informuje dalej, że po pozytywnym wyniku prób, oczyszczalnie rozpocznie dawkowanie biopreparatu do zbiornika ze ściekami. Testy mają się zakończyć - do połowy stycznia 2023 r.

Służby WIOŚ podają, że w ciągu  dwóch lat (2023-2024), Orlen Południe ma zbudować osobny, zamknięty zbiornik na śmierdzące ścieki.

O smród z rafinerii pytali burmistrza na sesji 29 grudnia trzebińscy radni. Jarosław Okoczuk powiedział, że skierował do WIOŚ prośbę o spotkanie, żeby dowiedzieć się, co wynika z kontroli i poznać "propozycje pilnego rozwiązania problemu smrodu z rafinerii" - napisał cztery dni temu na swoim profilu na FB.

- Rafineria musi istnieć, bo płaci do gminy podatki i daje pracę, ale my musimy żyć! - stwierdził stanowczo na sesji w imieniu mieszkańców radny Paweł Jasic.

O sprawie pisaliśmy 7 grudnia 2022 r.. Wtedy też otrzymaliśmy stanowisko Orlen Południe w sprawie smrodu.

O wybudowanej w 2020 r. oczyszczalni możecie przeczytać tutaj

Także TUTAJ