Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Uchwała krajobrazowa (nie)poradzi sobie z wrakami reklamowymi w Chrzanowie

07.12.2022 10:15 | 5 komentarzy | 4 077 odsłony | Łukasz Dulowski
Chrzanów przegłosował uchwałę krajobrazową, a to oznacza, że być może nawet większość istniejących reklam na terenie miasta będzie musiała zniknąć.
5
Uchwała krajobrazowa (nie)poradzi sobie z wrakami reklamowymi w Chrzanowie
Jedno z aut reklamujących skup samochodów, pozostawionych na publicznych parkingach w Chrzanowie. Na zdjęciu ul. Kusocińskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To nie jest jednak równoznaczne z tym, że reklam wcale nie będzie, ale powinny być umieszczane według ściśle określonych zasad, sprecyzowanych właśnie w uchwale krajobrazowej.

Zdecydowana większość jej zapisów wejdzie w życie po 18 miesiącach, czyli w połowie 2024 r. Do tego czasu istniejące reklamy muszą zostać usunięte lub dostosowane do wspomnianej uchwały.

Czy uchwała krajobrazowa rozwiąże problem z wrakami samochodowymi, pozostawionymi m.in. na publicznych parkingach, reklamującymi np. skup aut?

- Jeśli na samochodzie, dłużej stojącym np. na miejskim parkingu, jest reklama, to gmina mogłaby wszcząć postępowanie z tytułu uchwały krajobrazowej - uważa architekt Bartosz Poniatowski, główny projektant tej uchwały.

Burmistrz Robert Maciaszek chyba zdaje sobie sprawę, że byłaby to karkołomna droga.

- Uchwała krajobrazowa reguluje kwestię przyczep reklamowych, pozostawionych na miejscach postojowych. Nie rozwiązuje natomiast problemu aut oklejonych reklamami - stwierdza jednoznacznie.

Na temat usuwania aut rozmawialiśmy już wcześniej z podinspektorem Mariuszem Jurczykiem, naczelnikiem chrzanowskiej drogówki.

- Jeżeli pojazd jest zarejestrowany i posiada znaki identyfikacyjne w postaci tablic rejestracyjnych i nalepki kontrolnej, to my, jako policja, domniemywamy, że jest użytkowany. Żeby go można było usunąć, muszą być przesłanki, na przykład brak wspomnianych znaków identyfikacyjnych - podkreślał podinspektor Jurczyk.