Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Dyktator powstania listopadowego spoczywa na cmentarzu w Krzeszowicach (WIDEO, ZDJĘCIA)

03.12.2022 15:30 | 0 komentarzy | 4 103 odsłony | Michał Koryczan

Chociaż na lekcjach historii każdy o nim słyszał, nie każdy jednak wie, że część życia spędził w Krzeszowicach. Uczestnik wojen napoleońskich i dyktator powstania listopadowego generał Józef Chłopicki tak ukochał to miasto, że postanowił zostać tu już na zawsze.

0
Dyktator powstania listopadowego spoczywa na cmentarzu w Krzeszowicach (WIDEO, ZDJĘCIA)
Kaplica mauzoleum generała Józefa Chłopickiego na cmentarzu w Krzeszowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Wchodząc na krzeszowicki cmentarz w oczy rzuca się charakterystyczna budowla z czerwonej cegły. Wyrasta wysoko ponad okoliczne groby.

To kaplica mauzoleum generała Józefa Chłopickiego. Prochy dyktatora powstania listopadowego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, spoczywają właśnie w Krzeszowicach.

- Nie każdy wie i niewiele osób też pamięta, że tak znana postać historyczna została pochowana w naszym mieście. Tutaj zresztą spędziła wiele lat - mówi dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach Łukasz Skalny, z wykształcenia historyk.

Jest pasjonatem dziejów Krzeszowic, zwłaszcza XIX wieku oraz okresu międzywojennego, którym poświęcił pracę magisterską, a także publikację "Historia Krzeszowic - okres międzywojenny".

Jak opowiada, Józef Chłopicki po raz pierwszy był w Krzeszowicach już w 1813 r. w czasie odwrotu spod Moskwy, po nieudanej inwazji Napoleona na Rosję. Po upadku powstania listopadowego generał przyjeżdżał tu regularnie.

Józef Chłopicki zmarł w Krakowie 30 września 1854 r. Zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w grobie na cmentarzu w Krzeszowicach.

13 października 1863 roku zwłoki generała przeniesiono do nowej cmentarnej kaplicy ufundowanej przez Zofię hrabinę Potocką. Kaplicę mauzoleum zaprojektował pruski architekt Friedrich August Stüler, którego w 1842 r. król pruski Fryderyk Wilhelm IV mianował architektem królewskim.

Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym, 48. numerze "Przełomu", dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Czytaj również

Pieniądze trafią do zawodników i trenerów. Zobaczcie, kto je otrzyma

Dyżur ZUS dla przedsiębiorców w sprawie obowiązkowego profilu

Nowe pawilony handlowe mają być gotowe w przyszłym roku (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lider chrzanowskiej A-klasy piłkarskiej zagra w zimie 6 sparingów

Trwa przebudowa ostatnich dwóch wiaduktów kolejowych w Chrzanowie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Czym Kazimierz Boroń, Stanisław Gągolski i Kazimierz Andrzej Noworyta zasłużyli się dla powiatu chrzanowskiego (WIDEO, ZDJĘCIA)