Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Potężnie zatrzęsło ziemią w powiecie chrzanowskim

23.11.2022 19:45 | 14 komentarzy | 23 482 odsłony | Ewa Solak
Wyjątkowo silny wstrząs miał miejsce o g. 16.50 w całej okolicy. Chrzanów, Trzebinia, Babice, Alwernia czy Libiąż - mieszkańcy wszystkich tych gmin mocno go odczuli.
14
Potężnie zatrzęsło ziemią w powiecie chrzanowskim
Mieszkańcy ul. ks. Luzara w Trzebini wezwali straż pożarną, aby wyeliminować ewentualne zagrożenie po tym, jak silnie zatrzęsła się ziemia. FOT. Wojciech Hajduk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wielu mieszkaniach przez dłużą chwilę czuć było, że ruszają się meble, a naczynia zaczęły dzwonić. Nieprzyjemne uczucie ruszającej się podłogi dało wszystkim się we znaki.

Na FB Przełomu rozpisują się nie tylko mieszkańcy powiatu chrzanowskiego, ale także Jaworzna i Chełmka.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie odebrało kilkadziesiąt telefonów w tej sprawie. Jak powiedział Dominik Ciaputa z PCZK, wstrząs prawdopodobnie pochodził z ZG Janina.

- Silny wstrząs odczuwalny w centrum Trzebini, jak również na Osiedlu Piaski i Widokowym. Istniało podejrzenie zburzenia ścian budynku w rejonie ulicy księdza Luzara. Służby były na miejscu, ponieważ właściciele wezwali straż pożarną, aby wyeliminować ewentualne zagrożenie. Ściany na szczęście nie uległy pęknięciu, więc budynek nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców - poinformował Wojciech Hajduk radny Rady Miasta w Trzebini.

Jak podaje RMF FM za Wyższym Urzędem Górniczym (WUG) w Katowicach, wstrząs miał miejsce w rejonie jednej ze ścian wydobywczych 800 metrów pod ziemią. Miał siłę 3,15 stopnia w skali Richtera.

W ciągu ostatnich miesięcy niemal co dzień odnotowywane są wstrząsy pochodzące zarówno z ZG Janina, jak i ZG Sobieski.

W tym tygodniu planowane jest spotkanie samorządowców z Chrzanowa z przedstawicielami kopalń. Mamy nadzieję na wyczerpujące informacje i odpowiedź na pytanie czy to jest normalne. Spotkanie w tej sprawie zaplanował też zarząd powiatu na wniosek radnego J. Szczęśniaka na początku grudnia.

 

Wstrząsy w Trzebini Sierszy a zapadliska pokopalniane