Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Siersza ma kolejny problem. To wstrząsy wywołane przez działalność kopalni Sobieski

30.10.2022 10:39 | 2 komentarze | 14 115 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Trzy wstrząsy odnotowano w tym miesiącu na osiedlu Siersza w Trzebini. Gmina wystąpiła w tej sprawie z zapytaniem do właściciela ZG Sobieski. Sprawa została też poruszona na sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego.
2
Siersza ma kolejny problem. To wstrząsy wywołane przez działalność kopalni Sobieski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

10, 12 i 24 października. W tych dniach mieszkańcy trzebińskiego osiedla Siersza odczuli wstrząsy. Wszystko wskazuje na to, że to efekt działalności ZG Sobieski w Jaworznie.

- Z relacji mieszkańców wynika, że niektóre domy zakołysały się, a przedmioty codziennego użytku znajdujące się w budynkach zmieniły położenie - mówi radny powiatowy Janusz Szczęśniak, mieszkaniec Sierszy.
Radny złożył interpelację w tej sprawie. Postuluje, by władze powiatu zorganizowały spotkanie z kierownictwem kopalni Sobieski.

Mieszkańcy Sierszy domagają się bowiem zaprzestania tej formy eksploatacji złóż, która może spowodować powstanie nowych szkód górniczych na tym terenie. A przecież ten rejon gminy zmaga się już z problemami zapadlisk związanych z eksploatacją prowadzoną przed laty przez kopalnię Siersza.

Do właściciela kopalni w Jaworznie, czyli spółki Tauron Wydobycie, wystąpił w ostatnich dniach burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. Zapytał m.in. o to, czy i jak eksploatacja złóż węgla przez ZG Sobieski może wpłynąć na sytuację geologiczną - w kontekście zapadlisk w Trzebini.

- W jaki sposób Tauron Wydobycie zamierza zadośćuczynić mieszkańcom w razie ewentualnych uszkodzeń budynków przez wstrząsy? - pyta burmistrz.

Czekamy zatem na odpowiedź od właściciela zakładu górniczego.