Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Zmarł Zygmunt Bębenek, wieloletni szef chrzanowskich kombatantów

17.11.2022 13:00 | 1 komentarz | 4 055 odsłony | Michał Koryczan

Nie żyje Zygmunt Bębenek, wieloletni prezes Zarządu Związku Inwalidów Wojennych RP oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Chrzanowie.

1
Zmarł Zygmunt Bębenek, wieloletni szef chrzanowskich kombatantów
Zygmunt Bębenek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zygmunt Bębenek urodził się 14 lipca 1934 roku. Pod koniec II wojny światowej razem z rodzicami został wywieziony do obozu koncentracyjnego w czeskim Boguminie.

- Tam dopiero zaczęła się nasza gehenna. Karmiono nas czymś, co tylko z nazwy przypominało chleb oraz zupą z liści buraczanych. Rodzice, siostry i brat wychodzili w dzień pod eskortą do pracy u miejscowych gospodarzy. Ja, jako młodociany, zostawałem w obozie. Opiekowałem się w tym czasie niewidomym chłopcem. Był o dwa lata młodszy. Prowadziłem go do ubikacji, myłem, pomagałem jeść. On mi śpiewał góralskie piosenki. Po wojnie chciałem go odszukać, ale mi się to nie udało. Po jakimś miesiącu dostałem bochenek chleba, przysłany przez księdza Franciszka Ciepielę, któremu służyłem w Babicach do mszy. Gdy chleb po kilku dniach dotarł do obozu, nie był już bardzo świeży, ale mama obdzieliła nim nas wszystkim. Gdy zbliżał się radziecki front, wszystkich więźniów popędzono z Bogumina do Wodzisława Śląskiego. Po wielu perypetiach nasza rodzina wróciła w rodzinne strony - opowiadał na łamach „Przełomu" Zygmunt Bębenek.

Mieszkał w Rozkochowie. Był oficerem Ludowego Wojska Polskiego w stopniu kapitana. Skończył szkołę oficerów radiolokacji. Służył w I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach. Pracował m.in. w Banku Inwestycyjnym w Chrzanowie oraz Zakładach Chemicznych Azot w Jaworznie.

Przez wiele lat był prezesem dwóch chrzanowskich organizacji - Związku Inwalidów Wojennych oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Był również sekretarzem Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Krakowie.

W rodzinnym Rozkochowie stał na czele rady parafialnej przy miejscowej kaplicy. Zmarł w środę, 16 listopada. Miał 88 lat.

 

Czytaj również

Klub sportowy z Trzebini zbiera pieniądze na wyjazd do Czech

W gminie Babice ludzie oddają mniej śmieci, ale za ich odbiór taniej nie będzie

Uczennice i uczniowie trzebińskiej „trójki" powalczą o mistrzostwo Małopolski

Z powodu remontu drogi w Libiążu autobusy ZKKM Chrzanów ominą niektóre przystanki

Urzędnicy z Babic zajrzą do pieców

Piłkarska sobota. Sprawdź wyniki dzisiejszych meczów ligowych