Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

14.11.2022 19:00 | 17 komentarzy | 7 212 odsłon | Michał Koryczan

Od poniedziałku, 14 listopada Urząd Gminy w Babicach zapowiada kontrole palenisk. Co grozi za utrudnianie ich przeprowadzenia?

17
Urzędnicy z Babic zajrzą do pieców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Gminy w Babicach rozpoczyna kontrole palenisk w zakresie przestrzegania zapisów uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

Przypomnijmy, że sejmik poluzował wcześniejsze zapisy uchwały antysmogowej. Kopciuchy pozaklasowe miały zniknąć z małopolskich domów do końca 2022 r. Termin został przesunięty o 16 miesięcy, na kwiecień 2024 r.

- Mimo to nikt nie ściągnął z nas obowiązku kontroli, który został wcześniej nałożony. Nie jest to w żadnym wypadku forma złośliwości ze strony gminy. Aczkolwiek o porządek trzeba dbać - zaznacza wójt Babic Radosław Warzecha.

Podczas kontroli pracownicy urzędu będą pobierali próbki popiołu z paleniska. Urzędnicy będą posiadać pisemne upoważnienie wójta do przeprowadzenia kontroli. Ze względów bezpieczeństwa mieszkańcy proszeni są o weryfikację tego dokumentu.

Wydaniem próbek oraz ekspertyzy wraz z jednoznacznym stwierdzeniem, czy doszło do termicznego przekształcania odpadów w urządzeniach grzewczych będzie zajmował się Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu.

Urzędnicy przypominają, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.

O kontrolach prowadzonych w gminie Alwerni przeczytacie TUTAJ.

 

Czytaj również

Piłkarska sobota. Sprawdź wyniki dzisiejszych meczów ligowych

Chrzanów gra dalej, Trzebinia odpadła z walki o mistrzostwo Polski

Popisowe zwycięstwo Trzebini w Święto Niepodległości. MKS zagrał na szóstkę i znów jest liderem

Najlepsi w tym turnieju zagrają przed meczem reprezentacji Polski na stadionie PGE Narodowym

Uczniowie z Balina najlepsi w powiecie chrzanowskim

ZKKM Chrzanów zmienia rozkłady jazdy autobusów linii 15 i 41