Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Młodzież odwiedza groby w ramach akcji #Szkoła Pamięta (ZDJĘCIA)

03.11.2022 09:00 | 0 komentarzy | 3 607 odsłony | Natalia Feluś

Uczniowie technikum i nauczyciele Zespołu Szkół Techniczno- Usługowych w Trzebini po raz kolejny włączyli się w projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki #Szkoła Pamięta. W listopadowe dni odwiedzają groby na okolicznych cmentarzach.

0
Młodzież odwiedza groby w ramach akcji #Szkoła Pamięta (ZDJĘCIA)
Uczniowie ZSTU w Trzebini odwiedzają groby. Fot. Archiwum szkoły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W te dni stajemy obok grobów, w których spoczywają szczątki tych, o których nikt już nie pamięta. Zapalamy znicz, stawiamy go na mogile i snujemy refleksję nad rolą pamięci w życiu człowieka i narodów - opowiada Monika Kasprzyk-Jedynak, nauczycielka z ZSTU w Trzebini.

Uczniowie z nauczycielami odwiedzają miejsca pamięci, nekropolie, cmentarze, kurhany. Porządkują groby, składają kwiaty, zapalają znicze. Młodzież pamięta o tych, którzy odeszli. Pamięta o ludziach wielkich, na trwałe zapisanych na kartach historii i tych, o których wszyscy już zapomnieli.

- To pouczająca lekcja historii, kultury, bowiem stojąc nad mogiłami bohaterów przypominamy sobie o ich heroicznych dokonaniach - żołnierze, powstańcy, ludzie sztuki, społecznicy, ofiary reżimów to wyjątkowe postaci, z biografii ich można czerpać tak wiele - zaznacza nauczycielka. - Wszyscy przeminiemy. Ta myśl towarzyszy nam szczególnie w te listopadowe dni. Ufamy jednak, że zostanie po nas pamięć.