Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

O wojnie, praworządności, mediach i pieniądzach na spotkaniu z senatorem w Chrzanowie

30.10.2022 16:42 | 14 komentarzy | 3 336 odsłony | Alicja Molenda
Z Unii mamy otrzymać prawie pół biliona złotych. Dokładnie 534 168 000 000 zł. Dlaczego nie stoimy dziś wszyscy przed URM-em i nie domagamy się tych pieniędzy? - pytał w Chrzanowie senator PO Bogdan Klich.
14
O wojnie, praworządności, mediach i pieniądzach na spotkaniu z senatorem w Chrzanowie
Senator Bogdan Klich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Czy Polska jest bezpieczna? - Stanu polskiej armii nie ocenię, ale wierzę, że deklaracje NATO związane z gotowością obrony każdego kawałka ziemi państw członkowskich, są szczere, i że parasol NATO jest nad nami rozpięty skutecznie - mówił w Chrzanowie na spotkaniu z sympatykami KO, senator PO Bogdan Klich.
Tematem głównym spotkania było bezpieczeństwo kraju, ale innych wątków bardzo wiele.

Wojna

Bogdan Klich zaczął od wojny na Ukrainie i relacjach polsko-ukraińskich.

- Od 2016 r. do końca roku ubiegłego, PiS traktowało te relacje wyłącznie historycznie. Zdewastowało je  ustawą o IPN, która zepsuła i stosunki polsko-ukraińskie i polsko-izraelskie. A przypomnę, że Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy. Ale od 19 listopada ub. roku, kiedy to amerykański wywiad przekazał rządowi polskiemu informację o nadchodzącej wojnie i rosyjskiej agresji, stosunek naszego rządu do Ukrainy się zmienił. Teraz w tej kwestii władza patrzy w przyszłość, co jest zgodne z polską racją stanu. Bo nie ma bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy - powiedział senator.

Przypomniał ostrzeżenia Jerzego Giedroića, że relacje Polski z Rosją nie będą łatwe. - Trzeba stać przy Ukrainie, walczącej z rosyjskim reżimem terrorystycznym. To dobrze, że na temat wojny i pomocy Ukrainie w Polsce mówimy jednym głosem - dodał.

Praworządność i demokracja

Senator zwrócił też uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa demokratycznego Polski, bo obecne władze, podobnie jak władze węgierskie, zmierzają do sterowania procesem wyborczym. Nie udała im się na razie likwidacja wolnych mediów jak Orbanowi, ale są zdeterminowane by je Polakom odebrać. Ostrzegał przed skutkami procedowanej ustawy o stanie nadzwyczajnym stanowiącej duże zagrożenie dla procesu wyborczego.

- Ten rząd jest antyunijny. Wywołał największy kryzys prawny w UE działając na niekorzyść Polaków, pozbawiając nas prawa do obiektywnych sądów. Nazywanie Unii wyimaginowaną wspólnotą przez prezydenta i mówienie, że Polska jest bardziej zagrożona z Zachodu niż Wschodu jak prof. Krasnodębski, nas po prostu zatkało - powiedział w Chrzanowie senator Klich. I zadeklarował w imieniu opozycji: "praworządności nie odpuścimy!"

- Inflacja, służba zdrowia, edukacja, czyste powietrze - to są sprawy, których się nie da załatwić bez praworządności. To punkt wyjścia do naprawy państwa po wygranych wyborach - uważa B. Klich.

- Unia Europejska to nie jest jakaś obca organizacja. Unia to my! Z Unii mamy otrzymać prawie pół biliona złotych. Dokładnie 534 168 000 000 zł. Czemu nie stoimy dziś wszyscy przed URM-em i nie domagamy się tych pieniędzy? - pytał retorycznie senator.

(Więcej o spotkaniu w bieżącym wydaniu "Przełomu")