Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Drożyzna wkracza na cmentarze

23.10.2022 08:50 | 10 komentarzy | 7 001 odsłon | Alicja Molenda
Od środy w Chrzanowie przy Wyszyńskiego tradycyjnie już pojawią się sprzedawcy artykułów związanych z świętem zmarłych.
10
Drożyzna wkracza na cmentarze
W kwiaty, stroiki i znicze będzie się można zaopatrzyć na placu przy Wyszyńskiego w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Supermarkety sprzedaż zniczy i kwiatów rozpoczęły już dawno. Tegoroczne ceny są wysokie, bo jak tłumaczy branża funeralna surowce o ich produkcji podrożały. Parafina sprowadzana była dotąd głównie z Rosji. Zmiana dostawcy spowodowała wzrost ceny. Najtańsze zniczą kosztują ok. 4 zł. Są i takie po 50 zł. Wkłady od 2 do 14 zł.

Z analizy ofert blisko 19 tys. sklepów, przeprowadzonej przez UCE Research i Hiper-Com Poland, wynika, że znicze podrożały rok do roku średnio o 19,1 proc. Najbardziej widać to w supermarketach - wzrost o 38,2 proc. Dalej w zestawieniu są hipermarkety - 33 proc., dyskonty - 23 proc., a także sieci convenience - 19,8 proc.

Od środy sprzedaż tych towarów rozpoczną handlowcy na placu przy ul. Wyszyńskiego w Chrzanowie. Będzie tam 25 stanowisk.

Sprzedawcy pojawią się na placu 26 października i pozostaną tam do 2 listopada.

Jakie znicze są w tym roku modne?

Hitem roku 2022 mogą być znicze gładkie, pozbawione typowych ozdób w postaci serc, krzyży czy motywów kwiatowych. Minimalistyczne znicze, często w kolorze białym lub przezroczystym, są odpowiedzią na pstrokaciznę oraz nadmierne użycie złotej farby. Często spotyka je się w wykończeniu przypominającym potłuczone szkło. Nodne są tez znicze w pojemnikach ceramicznych.

Jeśli chodzi o kwiaty, najmodniejsze są skromne kompozycje roślin jesiennych, w których dominują wrzosy i miniaturowe chryzantemy.