Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Libiąż bez komisariatu. Samorządowcy: decyzja skandaliczna i niezrozumiała

16.10.2022 10:25 | 7 komentarzy | 4 633 odsłony | Agnieszka Filipowicz
To już pewne. Policjanci z Libiąża przeprowadzą się do komendy w Chrzanowie. Funkcjonariusze mają do końca października opuścić będący w opłakanym stanie budynek przy ul. 1 Maja. Pozostanie tylko rewir dzielnicowych przy Piłsudskiego 10.
7
Libiąż bez komisariatu. Samorządowcy: decyzja skandaliczna i niezrozumiała
Policja wyprowadziła się z budynku przy ul. 1 Maja w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Stary komisariat jest w opłakanym stanie. Sfatygowany żółty budynek pokryty czerwonym dachem, notabene - przeciekającym, nie prezentuje się dobrze. W środku jest ciasno i niewygodnie, a na dodatek - pojawił się tam grzyb, co wykazały badania mykologiczne. 
Komisariat policji będzie więc w Libiążu tylko do końca miesiąca. Nie pomogły zabiegi władz samorządowych - gminnych i powiatowych, a także interwencja posła Krzysztofa Kozika. Decyzje o utworzeniu bądź likwidacji komisariatów zapadają bowiem na szczeblu Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zaskakująca i niezrozumiała. Tak burmistrz Libiąża Jacek Latko ocenia tę decyzję władz policji.
- Deklarowaliśmy wsparcie gminy przy przeprowadzeniu doraźnego remontu w obecnej siedzibie i proponowaliśmy tymczasowe lokalizacje, do których funkcjonariusze mogliby się przenieść na czas budowy nowego komisariatu. Samorząd Libiąża wielokrotnie proponował też policji grunty pod budowę komisariatu. Policja nie podjęła jednak działań zmierzających do rozpoczęcia budowy komisariatu - powiedział nam Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Zdaniem libiąskich samorządowców, ograniczenia w funkcjonowaniu libiąskiego komisariatu i pozostawienie w Libiążu jedynie rewiru dzielnicowych, to zły pomysł. Ta zmiana wpłynie na obniżenie poziomu bezpieczeństwa, wydłuży czas przeprowadzenia interwencji i oczekiwania na przyjazd policji.
- Dla mnie to decyzja skandaliczna. Ponad 20-tysięczna gmina zostaje pozbawiona komisariatu na nie wiadomo jak długi czas. Na dwa lata, trzy, a może więcej? Nie mamy konkretnej informacji, kiedy znów komisariat policji będzie działał w Libiążu - stwierdza wicestarosta chrzanowski Bartłomiej Gębala, mieszkaniec Libiąża.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie, część policjantów od 17 października będzie pełniła służbę w drugim budynku policji mieszczącym  się przy ul. Piłsudskiego 10 w Libiążu. Zaplecze logistyczne policjantów komórki patrolowo-interwencyjnej oraz rewiru dzielnicowych zostanie ulokowane w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.
Od 17 października w budynku przy ul. Piłsudskiego policjanci będą pełnić służbę w godz. 6.00-14.00; 14.00-22.00. Po godz. 22.00 do dyspozycji mieszkańców będzie wideotelefon, którego użycie spowoduje bezpośrednie połączenie z dyżurnym Komisariatu Policji w Libiążu. W przypadku pilnego kontaktu z policją należy wybrać nr alarmowy 112.

Więcej na ten temat w aktualnym 41. wydaniu „Przełomu" - kalendarium zdarzeń i działań o utrzymanie libiąskiego komisariatu oraz o krokach, jakie już podjął i jakie jeszcze podejmie poseł z Libiąża Krzysztof Kozik.