Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Braterskie pojedynki na wodzie

16.10.2022 12:00 | 0 komentarzy | 2 469 odsłony | Michał Koryczan

Przed laty bracia Piotr i Dawid Kuleta z Chrzanowa zdobywali medale mistrzostw Polski, Europy i świata w kajakarstwie. Chociaż karierę w tej dyscyplinie już zakończyli, od wody i sportu nie mogli uciec. Z powodzeniem gonią światową czołówkę w stand up paddle.

0
Braterskie pojedynki na wodzie
Piotr Kuleta i Dawid Kuleta. Fot. Udostępnione przez Dawida Kuletę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stand up paddle (SUP), to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych na świecie. Zawodnik stojąc na desce wiosłuje za pomocą pagaja, czyli wiosła zakończonego piórem tylko z jednej strony.
Dwa lata temu dyscypliną tą zainteresowali się bracia Dawid i Piotr Kuleta z Chrzanowa.

Bardzo szybko rekreacja przerodziła się w uprawianie sportu wyczynowego przez braci Kuletów. Tak samo, jak przed laty było z kajakarstwem.

Już na profesjonalnych deskach wykonanych z karbonu z powodzeniem zaczęli ścigać nie tylko krajową, ale i światową czołówkę w tym sporcie.

Podczas tegorocznych mistrzostw Polski, organizowanych w Jastarni, Piotr Kuleta zdobył dwa złote medale (w sprincie oraz w wyścigu długodystansowym). Z kolei Dawid Kuleta wywalczył dwa srebrne krążki (w sprincie i wyścigu technicznym) oraz brązowy (w wyścigu długodystansowym).

Świetny występ na arenie krajowej był preludium do najważniejszego tegorocznego startu, czyli mistrzostw świata, których gospodarzem była Gdynia. Piotr Kuleta zajął w sprincie 14. miejsce, a Dawid 22.

- To rewelacyjny wynik. Była to trzecia edycja mistrzostw świata organizowanych przez Międzynarodową Federację Kajakową (International Canoe Federation). W kategorii Open Pro, czyli profesjonalnej, to najwyższe lokaty, jakie kiedykolwiek osiągnęli Polacy. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Szczególnie, że rok wcześniej, podczas mistrzostw świata na węgierskim Balatonie, "kręciliśmy" się w okolicach 60. miejsca, więc w naszym przypadku awans jest ogromny - zaznacza Dawid Kuleta.

Wiecej na temat pasji chrzanowian przeczytacie w najnowszym, 41. numerze "Przełomu", dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Czytaj również

Hamed Arfa z hat-trickiem, MKS Trzebinia rozbija Niwę w meczu na szczycie

Piłkarska sobota. Górnik zatrzymał Błyskawicę (WIDEO, ZDJĘCIA)

To był ostatni dzwonek na nowy wóz bojowy dla strażaków

Piłkarski weekend. Tak wygląda terminarz sobotnich i niedzielnych meczów

Zamkną przejazd pod wiaduktem. Autobusy ZKKM Chrzanów pojadą zmienioną trasą i ominą część przystanków

Sprawdź, kiedy będą strzelać w gminie Babice