Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Oklaski na stojąco po premierze „Podróży do krainy cieni"

13.10.2022 17:30 | 0 komentarzy | 3 049 odsłony | Grażyna Kaim

Piękne, niesamowite, wzruszające - takie określania padały po środowej premierze spektaklu „Podróż do krainy cieni, czyli pocztówki ze starego Chrzanowa" w chrzanowskim MOKSiR-ze.

0
Oklaski na stojąco po premierze „Podróży do krainy cieni"
Aktorzy na scenie chrzanowskiego MOKSiR-u po premierze spektaklu „Podróż do krainy cieni, czyli pocztówki ze starego Chrzanowa"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spektakl wyreżyserował Marcin Kobierski (jest też autorem scenariusza), a wykonali go uczniowie I LO i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie. To już 11. przedstawienie, jakie wspólnie przygotowali.

Zazwyczaj nawiązują one do kanonu lektur szkolnych. Tym razem jest inaczej, bo spektakl jest sceniczną adaptacją biograficznej książki Ilony Dworak-Cousin pt. „Podróż do krainy cieni". Jej autorka to pisarka, dziennikarka, szefowa stowarzyszenia Izrael-Polska. Urodziła się we Wrocławiu, ale rodzina jej taty i on sam pochodzili z Chrzanowa. Był też uczniem chrzanowskiego liceum.

- Ilona Dworak-Cousin mieszka w Izraelu, ale była w naszej szkole wielokrotnie. Niestety na premierę nie mogła przyjechać. Ma duży sentyment do Chrzanowa i naszej szkoły, bo najpiękniejsze wspomnienia jej ojca pochodzą właśnie stąd - mówiła przed premierą Bożena Bierca, dyrektorka I LO w Chrzanowie.

Przedstawienie było nie tylko piękne i wzruszające, na co zwracali uwagę widzowie po premierze, ale i mające walory edukacyjne. Scenografia oparta jest na czarno-białych zdjęciach przedwojennego Chrzanowa. Pokazuje ono żydowską historię miasta z tamtego okresu, z jej obyczajowym kolorytem. Nawiązuje też do okrucieństw II wojny światowej. Nie jest to jednak spektakl martyrologiczny. Jest w nim przestrzeń i na wzruszenie, i na śmiech.

Jak zwykle świetnie współpracują ze sobą na scenie licealiści i seniorzy z UTW. W punkt trafione są piosenki, pięknie zinterpretowane przez Marylę Kramarczyk z UTW.

Poza Bożeną Biercą, będącą pomysłodawczynią tego spektaklu, Marcina Kobierskiego - autora scenariusza i reżysera, aktorów - uczniów I LO i seniorów z UTW, w gronie osób mających duży udział w powstaniu przedstawienia „Podróż do krainy cieni" są też nauczycielki I LO: Małgorzata Ciupek-Gładys i Marzena Brożek oraz odpowiadająca za dokumentację fotograficzną Dominika Bierca-Galos.

 

Czytaj również