Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

175 lat kolei w Małopolsce i otwarcie Park&Ride w Krzeszowicach (WIDEO, ZDJĘCIA)

13.10.2022 15:00 | 7 komentarzy | 4 304 odsłony | Ewa Solak
Mnóstwo gości wysiadło ze specjalnego pociągu wiozącego turystów na trasie Kraków - Krzeszowice, gdzie zorganizowano jubileuszowy przystanek. Jednym z jego elementów było uroczyste otwarcie nowego parkingu.
7
175 lat kolei w Małopolsce i otwarcie Park&Ride w Krzeszowicach (WIDEO, ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W czwartek przez cały dzień w całym województwie trwają obchody 175-lecia kolei w Małopolsce. Organizowane są wystawy, konferencje i spotkania.

Na stacji w Krzeszowicach okazją do świętowania było uruchomienie parkingu Park&Ride.

- Polska kolej się zmienia. Robimy wszystko, żeby transport Polsce dorównywał infrastrukturą, a także taborem innym państwom Europy - mówił podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach Parkuj i Jedź w Krzeszowicach powstało 137 ogólnodostępnych miejsc postojowych oraz 6 dla osób niepełnosprawnych, jest zatoka z przystankiem dla busów, 5 stanowisk do postoju dla osób odwożących pasażerów pociągu i 3 dla taksówek, a także 44 stanowiska z zadaszeniem dla rowerów.

Są także stanowiska do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Poszerzona jest również droga dojazdowa.

Koszt to 6,3 mln zł, w tym dofinansowanie w wysokości 3,1 mln zł.

Parking przeznaczony jest tylko dla osób przesiadających się na pociąg. Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do korzystania z parkingu są bilety oferowane w terminalach systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) zlokalizowanych przy bramkach wjazdowych lub bilety okresowe zakupione w systemie MKA. Każdy, kto jest zainteresowany, może zainstalować w telefonie aplikację iMKA.

Podczas imprezy przygrywała kapela Dudek Lewicki, a śpiewały panie z koła gospodyń we Frywałdzie.