Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Zostań wolontariuszem Igrzysk Europejskich

12.10.2022 16:00 | 0 komentarzy | 1 814 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Do startu imprezy pozostało nieco ponad osiem miesięcy. Samorząd wojewódzki rozpoczyna rekrutację wolontariuszy.
0
Zostań wolontariuszem Igrzysk Europejskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jak przekonują samorządowcy z Małopolski, to świetna okazja, by stać się częścią Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Kogo poszukują organizatorzy?
Głównym wymogiem jest dolna granica wieku. Na dzień 1 czerwca 2023 roku wolontariusz musi mieć ukończone 16 lat. Górnej granicy brak. Poszukiwani są uczniowie, studenci, osoby pracujące, ale też seniorzy. Kandydaci na wolontariuszy powinni znać język angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym. Organizatorzy oczekują także, by wolontariusze byli dyspozycyjni w trakcie Igrzysk przez minimum osiem dni.

- Wolontariusz często jest pierwszą osobą, z którą spotka się każdy, kto przyjedzie do naszego regionu. Niezwykle ważne jest nie tylko pierwsze wrażenie, ale kompetentna i wiarygodna informacja, szczególnie dla kogoś, kto nigdy nie był w Małopolsce. Jestem przekonany, że powodzenie Igrzysk Europejskich w dużej mierze zależy od rzetelnej i solidnej pracy wolontariuszy - przekonuje marszałek Witold Kozłowski.
Wolontariusze będą potrzebni w każdym momencie trwania imprezy - od uroczystości otwarcia po ceremonię zamknięcia Igrzysk. Będą mieć kontakt z kibicami i sportowcami z całej Europy. Pomogą dziennikarzom, sędziom i trenerom.

Każdy wolontariusz zostanie wyposażony w pakiet startowy, w którym znajdzie strój i gadżety. Zapewnione zostaną także: wyżywienie w trakcie pełnienia obowiązków, bezpłatna komunikacja miejska na czas trwania igrzysk, ubezpieczenie NNW, odpowiednie szkolenia umożliwiające rozpoczęcie działań oraz certyfikat udziału w wolontariacie. Dla osób spoza Małopolski przewidziana jest również możliwość skorzystania z zakwaterowania.

Aby zostać wolontariuszem, należy przejść dwuetapowy proces rekrutacji. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na Portalu Wolontariusza i wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Link do formularza znajduje się na stronie internetowej dla wolontariuszy, TUTAJ.

Drugi etap to rozmowy rekrutacyjne, prowadzone online, na które zaproszeni zostaną wybrani kandydaci. Formularz zgłoszeniowy można wypełniać do 15 stycznia 2023 roku, natomiast rozmowy rekrutacyjne będą przeprowadzane od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku.

Igrzyska odbędą się na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Gospodarzami będą Kraków i Małopolska. Ceremonia otwarcia rozpocznie się 21 czerwca na Stadionie Miejskim w Krakowie. Na tym samym obiekcie 2 lipca dojdzie do uroczystego zamknięcia igrzysk.

Igrzyska Europejskie składają się z dwunastodniowych zmagań na najwyższym europejskim poziomie. Sportowcy będą rywalizować na obiektach w Krakowie, Krynicy Zdrój, Tarnowie, Zakopanem, Chorzowie i we Wrocławiu.

Idea zorganizowania igrzysk europejskich na wzór igrzysk: azjatyckich, afrykańskich czy panamerykańskich pojawiła się pierwszy raz w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

W 2010 roku z inicjatywy Zlatko Matešy- Prezesa Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego ponownie powrócono do rozmów o igrzyskach w Europie.

Decyzja o zorganizowaniu pierwszych igrzysk europejskich zapadła 8 grudnia 2012 roku w Rzymie, podczas 41 zjazdu EOC.

Dotąd odbyły się dwie edycje wydarzenia w:
• 2015 roku w Baku (Azerbejdżan)
• 2019 w Mińsku (Białoruś).