Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Kiedy znów będziemy mogli zwiedzać zamek Lipowiec?

02.09.2022 13:00 | 4 komentarze | 4 826 odsłony | Michał Koryczan

Po przeszło dwuletniej przerwie średniowieczna perła powiatu chrzanowskiego ma zostać otwarta dla turystów.

4
Kiedy znów będziemy mogli zwiedzać zamek Lipowiec?
Widok na wieżę zamku Lipowiec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od ponad dwóch lat zamek pozostaje zamknięty dla zwiedzających. Wszystko przez zły stan zabytku. Na terenie Lipowca można dostrzec jedynie robotników.

- Od marca wykonawca pracował wewnątrz zamku. Teraz działania robotników widać już z daleka. Co ważne, roboty są prowadzone zgodnie z harmonogramem. To żmudna, pędzelkowa praca - podkreśla Marek Bębenek, dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Zaplanowane na ten rok prace, warte 1 621 972 zł brutto, wykonuje Firma Konserwatorska Piotr Białko Zabytki Malarstwa, Rzeźby, Architektury spółka z o.o. z Krakowa.

Zakres tegorocznych robót obejmuje zabezpieczenia i odnowienie poszczególnych części zamczyska, czyli dziedzińca i dojścia najkrótszą drogą do wieży zamkowej i wyjścia na nią.

- Zakładam, że najpóźniej w październiku Lipowiec ponownie zostanie otwarty dla turystów. Będą mogli wejść na podzamcze, dziedziniec zamkowy oraz na wieżę z odnowionym tarasem widokowym - zapowiada Marek Bębenek.

Więcej na temat prac konserwatorskich na zamku Lipowiec i planach związanych z wykorzystaniem zabytku, przeczytacie w najnowszym. 35. numerze „Przełomu", dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Czytaj również

Miał w domu narkotyki. Próbował uciec przez balkon

Piłkarski weekend. Sprawdź, kto z kim zagra w sobotę i niedzielę

Przejazd pod wiaduktem kolejowym w Chrzanowie został otwarty

Puchar Polski. O awansie do półfinału decydowały rzuty karne

Na jesieni startuje liga piłkarska dla każdego

Autobusy ZKKM Chrzanów znów pojadą ul. Powstańców Styczniowych