Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak uprawiać ziemniaki na działce?

26.07.2022 22:59 | 0 komentarzy | 2 506 odsłony | red

Materiał promocyjny

Uprawianie warzyw na działce nie jest wcale trudne, a przynosi wiele korzyści. Ponadto smaczne i zdrowe warzywa prosto z własnego ogródka nie mogą się równać z tymi z supermarketu. Wiedząc, jak uprawiać poszczególne rośliny nawet ziemniaki mogą okazać się wyjątkowo proste w uprawie. Wystarczy poznać parę wskazówek.
0
Jak uprawiać ziemniaki na działce?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ziemniaki są dosyć popularnym warzywem cenionym za swój wyjątkowy smak i właściwości odżywcze. Pomimo że zostały sprowadzone jako roślina ozdobna, bardzo szybko odkryto ich walory smakowe i zaczęto uprawiać do celów spożywczych. Obecnie uprawiane są na dużą skalę i goszczą na stołach w większości domów. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że sadzenie ziemniaków wcale nie jest takie trudne, jak się może wydawać i bez problemu można je posadzić we własnym ogródku.

Jak uprawiać ziemniaki na działce?

Uprawianie ziemniaków na działce jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i systematyczność, aby cieszyć się pysznymi plonami. Sadzenie ziemniaków powinno odbywać się do wcześniej przekopanej ziemi. Najlepiej ziemię przekopać już jesienią, a następnie wymieszać ją z obornikiem. W ten sposób zapewni się roślinom potrzebne składniki odżywcze do prawidłowego wzrostu. Należy pamiętać, żeby przed sadzeniem pozbyć się wszystkich chwastów, a następnie regularnie pielić grządki. Bulwy ziemniaków sadzi się kiełkami do góry w rozstawach co pół metra. Bardzo ważne jest również formowanie redlin. Usypywanie wałów przy roślinach zwiększa ich odporność na czynniki zewnętrze i choroby. Po zasadzeniu warto zastosować nawóz wieloskładnikowy, który zapewni im potrzebne do wzrostu substancje.

Kiedy najlepiej sadzić ziemniaki?

Ziemniaki są roślinami wrażliwymi na niską temperaturę. Bulwa ziemniaki może przetrwać lekki przymrozek do -1,5 stopnia C, jednak aby wykiełkować, potrzebuje temperatury powyżej 8 stopni C. Dlatego zaleca się sadzenie ziemniaków po przymrozkach w drugiej połowie kwietnia. Obawiając się nieprzewidywalnej pogody, warto przykryć uprawy białą wiosenną agrowłókniną, która zapewni im odpowiednie warunki cieplne. Uprawa ziemniaków w kwietniu pozwoli na uzyskanie pierwszych plonów już pod koniec czerwca.

Jakie miejsce wybrać?

Ten rodzaj roślin potrzebuje żyznej i dokładnie przekopanej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Ponadto preferuje stanowiska słoneczne i zasobne w wodę. Jednak uprawa ziemniaków na glebach piaszczystych, mało żyznych również jest możliwa. Wystarczy wybrać odmianę mniej wymagającą. W przypadku mało żyznych gleb zalecane jest sadzenie ziemniaków w pierwszym roku po oborniku i systematyczne nawożenie, podczas gdy w przypadku żyznych gleb lepiej sadzić w drugim roku po oborniku i ostrożnie stosować nawozy. W okresie suszy konieczne jest również podlewanie ziemniaków, jednak nadmierne zawilgocenie może powodować gnicie bulw.

Jaki sposób sadzenia jest najlepszy?

Ziemniaki można sadzić z wcześniej przygotowanych bulw bezpośrednio do ziemi lub wcześniej je podkiełkować, tym samym zapewniając szybsze plony. Możliwe jest również wyhodowanie warzyw z obierków. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego miejsca i jego wcześniejsze przygotowanie. Ponadto grządki można przygotować w miły dla oka sposób, który nie tylko zapewni pyszne plony, ale również może być ozdobą ogródka. Inspiracje na temat aranżacji ogródków i działek można czerpać z różnych stron takich jak https://ladnydom.pl/, które są skarbnicą wiedzy na temat urządzania nie tylko wnętrz, ale również ogrodów i działek. Sadząc ziemniaki, koniecznie trzeba pamiętać o usypaniu redlin wysokości 20-30 cm, które zagwarantują bezpieczeństwo bulwom. Rośliny najlepiej sadzić na głębokość 8 cm w rozstawie co pół metra.

Jak dbać o posadzone ziemniaki?

Przede wszystkim grządki należy regularnie odchwaszczać i dbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w czasie suszy. Pragnąc uzyskać duże plony, konieczne jest nawożenie roślin nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi. Jednak warto stosować się do wskazówek producenta dotyczących ilości i sposobu nawożenia, w innym przypadku można zaszkodzić roślinom. Szczególnie nadmierna ilość azotu może sprzyjać większej podatności na choroby. Warto wybierać odmiany odporne na choroby, których uprawa nie będzie wymagała dużych nakładów pracy i pieniędzy. W przypadku zniwelowania rozwoju chorób takich jak zaraza ziemniakami, parchy czy też zgnilizna bulw warto zastosować fungicydy. Jednak zanim sięgnie się po środki chemiczne, można zastosować naturalne i ekologiczne sposoby jak np. gnojówki z pokrzywy lub mniszka chroniące przed zarazami i szkodnikami. Ziemniaki mogą zostać zaatakowane również przez stonkę ziemniaczaną, którą należy zwalczać, stosując opryski z dostępnych na rynku środków owadobójczych. Pierwsze plony uzyskuje się po 8-10 tygodniach od posadzenia.  Aby zebrać pierwsze plony, należy delikatnie odgarnąć redliny i odciąć bulwy. Następnie konieczne jest ponowne zasypanie redlin i oczekiwanie na kolejny zbór. Stosując wskazówki i zapewniając odpowiednie warunki sadzenie ziemniaków może się okazać proste i przyjemne.

Materiał promocyjny