Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Cmentarz w Chrzanowie ma być gotowy jesienią tego roku

22.06.2022 10:00 | 8 komentarzy | 2 310 odsłony | Łukasz Dulowski
Tym razem udało się rozstrzygnąć przetarg na odbudowę cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej w rejonie Borowcowej w Chrzanowie.
8
Cmentarz w Chrzanowie ma być gotowy jesienią tego roku
Resztki kamiennego obelisku na cmentarzu wojennym za chrzanowskim kirkutem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Burmistrz Robert Maciaszek w rozmowie z „Przełomem" mówi, że gmina musiała zwrócić wcześniejszą dotację w wysokości ok. 250 tys. zł, jaką pozyskała z Ministerstwa Kultury. Powodem był nierozstrzygnięty w zeszłym roku przetarg na odbudowę cmentarza. Gmina na ten cel zamierzała wówczas przeznaczyć 360 tys. zł, tymczasem jedyna oferta wynosiła 611 tys. zł.


W ramach drugiego przetargu gmina zaproponowała 390 tys. zł na to zadanie. Została wybrana firma JAN Janusza Janasa z Krzeszowic, która odbuduje cmentarz za 350 tys. zł.
Jednocześnie gmina pozyskała pełną kwotę potrzebną na tę inwestycję z innego źródła niż Ministerstwo Kultury - od wojewody.

Prace powinny się zakończyć do 30 października tego roku.

Obiekt znajduje się za kirkutem. Do dzisiaj zachowały się fragmenty kamiennej piramidy i zarysy kwater. Zostało tutaj pochowanych 171 żołnierzy różnych narodowości, służących w armii austro-węgierskiej, zmarłych w latach 1914-1915 na skutek ran, a także często w wyniku zachorowań na dur brzuszny czy cholerę.