Nie masz konta? Zarejestruj się

Jankowice

Są problemy z przebudową mostu na Wiśle w Jankowicach

20.06.2022 08:00 | 5 komentarzy | 5 574 odsłon | Michał Koryczan

Oferty w przetargu obejmującym przebudowę mostu w Jankowicach okazały się wyższe niż szacowano. Co w tej sytuacji zdecydował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie?

5
Są problemy z przebudową mostu na Wiśle w Jankowicach
Widok na most na Wiśle w Jankowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ZDW w Krakowie przymierza się do przebudowy głównego mostu nad Wisłą w Jankowicach, łączącego ze sobą dwa powiaty: chrzanowski i oświęcimski. Jest on częścią drogi wojewódzkiej 781.

Kilka miesięcy temu ogłosił przetarg na budowa obwodnicy i mostów w ciągach dróg wojewódzkich, w tym m.in. na przeprawę w Jankowicach.

W przetargu złożone zostały trzy oferty. Najtańsza warta prawie 240 mln zł, a najdroższa blisko 320 mln zł. Tymczasem ZDW zamierzał przeznaczyć na tę inwestycję 177 mln zł.

Po kilku tygodniach zapadła decyzja w sprawie przetargu. Został on unieważniony.

- Cena oferty, która mogłaby zostać uznana za najkorzystniejszą, będącej jednocześnie ofertą zawierającą najniższą cenę (239 931 501,79 zł), znacznie przekracza kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (177 025 000,00 zł). Zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty - czytamy w uzasadnieniu.

W tej sytuacji inwestycja inwestycja w Jankowicach prawdopodobnie przesunie się w czasie.

Przypomnijmy, że obecna konstrukcja mostu ma zostać całkowicie zdemontowana. W jej miejsce powstanie zupełnie nowy, większy obiekt o szerokości ponad 12 metrów z jednostronnym chodnikiem oraz ścieżką pieszo-rowerową, łączącą się z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Na czas przebudowy mostu wykonana zostanie przeprawa tymczasowa. ZDW zdecydował się na takie rozwiązanie, o co od wielu miesięcy apelowali mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz lokalni samorządowcy. Dzięki temu nie trzeba będzie korzystać z wielokilometrowych objazdów.

Zgodnie z planem, most tymczasowy miał być gotowy do końca tego roku. Rozpoczęcie modernizacji głównego mostu na Wiśle przewidziane było na pierwszy kwartał 2023 r., a zakończenie prac planowane na koniec 2024 r.


Czytaj również:

W Czułej Stodole można było popracować i poleniuchować (WIDEO, ZDJĘCIA)

W gminie Babice działają już trzy koła chrzanowskiego oddziału PTT

W poniedziałek w Chrzanowie zawyją syreny alarmowe

Sala gimnastyczna powstaje na starych murach (ZDJĘCIA)

Dzięki tym połączeniom ludzie mają dojechać do pracy, szkół czy kościołów

Piłkarska sobota. Trzebinia straciła z Dalinem 6 goli, a Chełmek z Wieczystą 8 bramek