Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

109 bomb zrzucono na Trzebinię

17.06.2022 19:00 | 1 komentarz | 6 365 odsłon | Łukasz Dulowski
Niesamowita, archiwalna fotografia pojawiła się na naszej facebookowej grupie „PRZEŁOMowe Historie". Pokazuje moment zrzutu bomb na rafinerię w Trzebini.
1
109 bomb zrzucono na Trzebinię
Na zdjęciu w dole widać Myślachowice. Północ to dolna część fotografii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdjęcie zamieścił Mateusz Maj. Napisał, że pochodzi ono ze zbiorów Janusza Wróbla.

A tak wydarzenia z sierpnia 1944 r. opisywał na łamach „Przełomu" Tomasz Piszczek:

„Latem 1944 roku alianci zachodni podjęli wielką ofensywę bombową, mającą na celu zniszczenie hitlerowskiego przemysłu petrochemicznego. Jej głównym celem były rafinerie, zakłady chemiczne i wytwórnie paliw syntetycznych. W ciągu kilku miesięcy ofensywy powietrznej niemiecki przemysł paliw praktycznie przestał istnieć. Mówiąc skrótowo, Rzeszy Niemieckiej pozostał sprzęt (czołgi, samoloty, okręty podwodne), ale zaczęło do niego chronicznie brakować paliwa. To zasługa m.in. amerykańskiej 8. Armii Powietrznej, której maszyny brały udział w nalocie na trzebińską rafinerię. Amerykańskie samoloty przedostały się nad Polskę i Trzebinię z niespodziewanej dla Niemców strony. W ramach operacji Frantic 5 (strategiczne bombardowania wahadłowe) z rosyjskich baz na terytorium Ukrainy (Połtawa, Piriatyń, Mirgorod) do nalotu wystartowało 55 ,,Latających Fortec" B 17 w eskorcie 29 myśliwców P 51 Mustang.
Armada nie niepokojona przez wroga nadleciała nad trzebińską rafinerię od strony Olkusza. Zaskoczenie hitlerowców było kompletne, gdyż dotychczas rafineria nie była bombardowana. Alianckie maszyny wybierały dotychczas zakłady chemiczne w Oświęcimiu i Kętach. Pierwsze srebrzyste maszyny docierają nad cel po godzinie 12.30 4 sierpnia 1944 roku."

Leszek Morawiecki z Trzebini:
- Zrzucono 109 ton bomb 250 funtowych, wypełnionych heksogenem na Rafinerię i okoliczne łąki. Z 50 lejów po bombach było na łące na zachodnim brzegu Ropy (teraz jest tam oczyszczalnia) i dalej na zachód w bagnie, rozlewisku Ropki i na Miechowie na łące za odkrywką Cegielni "Górka" oraz blisko ul. Prusa, domu państwa Kamińskich. Dwa przy ul. Długiej - jeden w olszynach ok. 20 m od drogi (ogrodzony teren oczyszczalni) i drugi na posesji państwa Potockich (teraz Ogrodomania), 10 m od drogi. Najdalej poleciała pojedyncza bomba, bo aż za rzekę Chechło, ok. 70 m z jej biegiem, licząc od miejsca, gdzie wpływa potok-ściek Ropa - opisuje.