Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na chrzanowskim cmentarzu spoczywa muzyk, kompozytor i dyrygent

10.06.2022 17:00 | 0 komentarzy | 2 299 odsłony | Marek Oratowski

W piątek 10 czerwca przypada 135. rocznica urodzin Wacława Karasia, długoletniego kapelmistrza w armii austriackiej i polskiej.

0
Na chrzanowskim cmentarzu spoczywa muzyk, kompozytor i dyrygent
Grób Wacława Karasia na chrzanowskim cmentarzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wacław Karaś przyszedł na świat 10 czerwca 1887 roku w miejscowości Sedlo w Czechach. Ukończył szkołę średnią w Strakonicach, a następnie studiował w konserwatorium w Wiedniu. Przez kilkanaście lat służył jako kapelmistrz w armii austriackiej, a w latach 1918-1926 w Wojsku Polskim.

Dyrygował krakowskimi orkiestrami: Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego (od 1926), Towarzystwa Urzędników Miejskich, fabryki „Solvay", Towarzystwa Muzycznego „Hejnał" i Policji Państwowej. Był nauczycielem gry na tubie oraz autorem podręcznika „Szkoła gry na trąbce, skrzydłówce, kornecie i tenorze". Opublikował 25 utworów na orkiestrę dętą, lecz wiele z jego kompozycji pozostało jedynie w rękopisach.

Mieszkał przy ul. Starowiślnej w Krakowie. Podczas okupacji znalazł się w Chrzanowie, gdzie zmarł 21 listopada 1942 roku. Spoczywa na chrzanowskim cmentarzu parafialnym w kwaterze 8 niedaleko kaplicy. Obok znajduje się grób jego żony Bronisławy, zmarłej w 1951 roku.