Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce

10.06.2022 11:39 | 17 komentarzy | 7 423 odsłon | Alicja Molenda
Ministrer zdrowia powiedział dziś, że było 10 podejrzeń. Jedno okazało się zachorowaniem. Małpia ospa. Co to za choroba, jakie są objawy?
17
Pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce
M.in bąble są objawem ospy małpiej (PAP)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Małpia ospa to tropikalna choroba zakaźna, odzwierzęca. Przebiega na ogół łagodnie i uważa się, że do zakażenia konieczny jest bardzo bliski kontakt z osobą zakażoną, np. z jej błoną śluzową. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety (np. w Niemczech głównie meżczyźni).

Rozprzestrzenia się już w Europie od kilku tygodni. Do 25 maja w Europie było zaledwie 118 przypadków. Wielka Brytania ogłosiła alarm 7 maja i od tego czasu, poza Afryką, przypadki choroby wykryto m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Czechach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Za zakażenie odpowiada wirus z rodziny ospy prawdziwej, która była pierwszą chorobą zwalczoną przez medycynę dzięki szczepionkom. Ta ospa nazywana jest małpią, ponieważ odkryto ją u tych zwierząt w 1958 roku, ale występuje również u gryzoni. Pierwszy przypadek u człowieka został wykryty w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu ogniska choroby pojawiły się w kilkunastu krajach afrykańskich, natomiast poza tym kontynentem wykrywa się ją sporadycznie.

Rozprzestrzenianie

Główna droga transmisji to kontakt od dzikich zwierząt do ludzi. Jak dotąd nie uważa się, aby była to choroba wysoce zakaźna pomiędzy ludźmi. Zwykle konieczny jest bliski kontakt, ponieważ choroba przenosi się przez płyny ustrojowe (błony śluzowe, otwarte rany, stosunek płciowy), chociaż może dochodzić do pośredniego przenoszenia poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się ślady tych płynów. Większość przypadków wykrytych do tej pory w Europie wystąpiła w wyniku uprawiania seksu bez zabezpieczenia.

Objawy małpiej ospy

Są podobne do tych występujących przy ospie wietrznej. Zaczyna się od gorączki, bólów mięśni i głowy. Od jednego do trzech dni po wystąpieniu gorączki tworzą się wysypki, zwykle najpierw pojawiają się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Najwięcej jest ich na twarzy, dłoniach i stopach, narządach płciowych, ale też spojówkach czy podniebieniu.

W większości przypadków choroba nie jest poważna i mija samoistnie bez dotkliwych skutków ubocznych.

W Afryce współczynnik śmiertelności wynosi od 1 do 22 proc., przy większej zjadliwości wśród dzieci

Osoby zakażone w Europie mają zachodnioafrykańską odmianę wirusa, "która jest łagodna w porównaniu z odmianą środkowoafrykańską". Żaden z przypadków wykrytych w ostatnich tygodniach nie zakończył się zgonem.

Jak się leczy małpią ospę

Nie ma specyficznych metod leczenia tej choroby. W celu opanowania ognisk choroby można stosować leki przeciwwirusowe, takie jak cydofowir, a także immunoglobuliny.

Nie ma szczepionki przeciwko małpiej ospie, ale szczepionka przeciwko ospie prawdziwej - którą przestano podawać w Hiszpanii w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy ta choroba przestała być zagrożeniem - zapewnia ponad 80-proc. ochronę.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca, aby osoby z grupy wysokiego ryzyka, które miały bliski kontakt z innymi osobami zakażonymi małpią ospą, poddały się szczepieniu.

....