Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Alkohol i opieka nad dziećmi. Jakie zasady obowiązują rodziców?

02.06.2022 09:30 | 0 komentarzy | 6 061 odsłon | Natalia Feluś

O czym powinni pamiętać rodzice, którzy mają pod opieką dzieci, podczas letnich, spontanicznych imprez czy wyjść na Rynek ze znajomymi, przypomina Iwona Szelichiewicz, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.

0
Alkohol i opieka nad dziećmi. Jakie zasady obowiązują rodziców?
Iwona Szelichiewicz z KPP Chrzanów. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Natalia Feluś: Możemy wypić jedno piwko na spotkaniu ze znajomymi, gdy są z nami dzieci?

Iwona Szelichiewicz: Nawet jedno piwo czy jeden drink jest niedozwolony, gdy mamy pod opieką dzieci. Zasada: jeden rodzic lub opiekun nie pije jest najrozsądniejszym wyjściem w tej sytuacji.

Co w przypadku, gdy spotykamy się w trzy rodziny z dziećmi. Można oddelegować jednego z rodziców do roli opiekuna całej gromadki?

Jak najbardziej. Taki opiekun zawsze musi być trzeźwy. Nie musi to być rodzic, może być inny dorosły, ale jeśli w trakcie spotkania towarzyskiego dziecko się przewróci i złamie nogę, a w szpitalu okaże się, że konieczna jest operacja, musi być na to pisemna zgoda rodzica.

Co jeśli wtedy rodzic jest pod wpływem alkoholu?

Wracamy do najważniejszej zasady: jeden z rodziców powinien być trzeźwy.

Jeśli nie jest?

Komunikatywność, racjonalne podejmowanie decyzji również w tej sytuacji się liczą. W przypadku nietrzeźwych rodziców, szpital powiadamia policję, a my sąd rodzinny.

***

Jak sytuacja wygląda w przypadku imprez w przydomowych ogródkach, bądź spontanicznych sąsiedzkich odwiedzin, przeczytacie w bieżącym wydaniu Tygodnika "Przełom", do kupienia w wersji papierowej w punktach sprzedaży bądź elektronicznej TUTAJ.