Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zwierzęta wciąż są bite, maltretowane i zaniedbywane

21.05.2022 17:00 | 0 komentarzy | 984 odsłony | Marek Oratowski
Nadal za dużo jest przypadków znęcania się nad zwierzętami. Właściciele niewypełniający swoich obowiązków muszą się liczyć z konsekwencjami. 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.
0
Zwierzęta wciąż są bite, maltretowane i zaniedbywane
Jeden z psów odebranych właścicielowi przez inspektorów OTOZ Animals, fot. Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ustawa o ochronie zwierząt obowiązuje od 1997 r. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że człowiek winien jest zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę. Mimo to wciąż są właściciele zwierząt łamiący prawo. Wiedzą coś o tym uczestniczący w interwencjach dotyczących niewłaściwego traktowania psów, kotów i innych istot.

- Kilka miesięcy temu dostałam zgłoszenie w sprawie starego psa umierającego od kilku tygodni w kojcu. Nie jadł, miał rany i odleżyny. Po prosty żywcem gnił. Właściciel codziennie przechodził obok niego i było go stać na uśpienie, ale nie skrócił cierpień zwierzęcia. Sprawa jest w prokuraturze. Chcemy, by właściciel odpowiedział przed sądem. Najczęściej sygnał, że dzieje się coś złego, dostajemy od sąsiadów. Czasem od osób przejeżdżających lub przechodzących w pobliżu. Ludzie są wyczuleni, dlatego interwencji mamy coraz więcej, także w powiecie chrzanowskim - tłumaczy inspektor ds. ochrony zwierząt Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Animals w Oświęcimiu Weronika Olszówka.

W przypadkach niecierpiących zwłoki, kiedy zwierzę padło ofiarą znęcania się ze strony właściciela oraz znajduje się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej może zwierzę odebrać.

- Chciałabym, by właściciele patrzyli na zwierzę jak na żywą istotę, a nie rzecz. Muszą także mieć świadomość, że kupując lub adoptując psa albo kota trzeba zadbać o jego kastrację lub sterylizację, by nie potęgować problemu bezdomności - apeluje Weronika Olszówka.

Całą rozmowę z nią przeczytacie w papierowym wydaniu "Przełomu". Wersja elektroniczna jest dostępna TUTAJ.