Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Przeciwnicy budowy spalarni w Chrzanowie agitują za składaniem wniosków do planu

18.05.2022 14:00 | 17 komentarzy | 3 319 odsłony | Łukasz Dulowski
Jeszcze tylko do piątku, 20 maja, można składać w urzędzie miejskim wnioski do projektowanego planu zagospodarowania przestrzennego dla południowo-zachodniej części Kościelca. Jakie zapisy, według protestujących, powinny się znaleźć w tym planie?
17
Przeciwnicy budowy spalarni w Chrzanowie agitują za składaniem wniosków do planu
Plakaty agitujące za składaniem wniosków do projektowanego planu zagospodarowania przestrzennego, mających zablokować budowę spalarni odpadów, wiszą m.in. na osiedlu Stella w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na facebookowej grupie „NIE dla spalarni w Chrzanowie" jeden z jej liderów Emil Zieliński zamieścił prośbę z dołączonym plakatem, żeby mieszkańcy „wydrukowali go jak najszybciej i wywiesili przy swoich blokach". Plakat ma zachęcić właśnie do składania wniosków do projektowanego planu.

Zresztą gotowy wniosek w tej sprawie jest również dostępny na facebookowej grupie „NIE dla spalarni w Chrzanowie".

Czytamy w nim m.in., że plan zagospodarowania przestrzennego powinien objąć również tereny ciepłowni przy Pogorskiej, gdzie spółka Veolia Południe chce wybudować Zakład Odzysku Energii.
Jednocześnie na obszarze objętym planem ma być zakaz „lokalizacji spalarni i współspalarni odpadów" oraz „lokalizacji instalacji odzysku energii z procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych na terenie ciepłowni".

Co planuje Veolia?
Spółka Veolia Południe zamierza już w 2025 r. uruchomić na terenie swojej ciepłowni przy Pogorskiej instalację termicznego przekształcania odpadów.
Maksymalna przepustowość Zakładu Odzysku Energii została obliczona na 23 600 ton RDF-ów rocznie.

Co to są RDF-y
Jest to alternatywne paliwo o wysokiej wartości opałowej, powstające z wyselekcjonowanych odpadów, m.in. z tworzyw sztucznych, tekstyliów, drewna, gumy, papierów, które nie nadają się do dalszego przetwarzania i recyklingu.

Jakie są zalety spalarni?
Kierownictwo spółki Veolia Południe podkreśla, że budowa spalarni odpadów po pierwsze zredukuje emisję CO2 do atmosfery. Będzie więc czystsze powietrze nad Chrzanowem. Po drugie - ustabilizują się ceny ciepła systemowego. Po trzecie - zostaną zagospodarowane RDF-y. Po czwarte - wzrośnie bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkań.