Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Co oznacza numer działki i jak można go znaleźć?

12.05.2022 10:38 | 0 komentarzy | 675 odsłon | red

Materiał promocyjny

Numer działki stanowi przydatną informację, będącą kluczem do innych danych o nieruchomości. Dlatego też dobrze wiedzieć, gdzie go szukać.
0
Co oznacza numer działki i jak można go znaleźć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Numer działki – co to jest?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest działka ewidencyjna. Stanowi ona najmniejszą jednostkę podziału administracyjnego kraju. Każda taka jednostka ma przypisany indywidualnie numer ewidencyjny oraz identyfikator, czyli adres administracyjny działki, ułatwiający jej odnalezienie w terenie. Identyfikator jest zbudowany z ciągu cyfr (np. 021901_1.0004.2731) i pozwala określić dokładnie gminę, miasto czy dzielnicę, które właściwe są dla położenia konkretnej działki. Po co nadaje się identyfikator? Robi się to dla celów statystycznych.

Identyfikator odróżnić należy od numeru ewidencyjnego działki, który to zapisuje się liczbą naturalną. W danym obrębie, ten sam numer może mieć tylko jedna działka. Co dzieje się po ewentualnych przekształceniach? Po podziale, nowe jednostki otrzymują numery ułamkowe, na przykład 1/2, 1/3. Połączone działki oznacza się numerem, który jeszcze nie został w danym obrębie wykorzystany.

Aby ustalić, jaki numer posiada interesująca nas działka, warto odwiedzić stronę Geoportal360.pl.

Do czego przydaje się Geoportal360?

Serwis Geoportal360.pl udostępnia bezpłatanie interaktywną mapę Polski, na której wyrysowane są granice działek wraz z ich numerami. Po kliknięciu na dany teren, zobaczymy konkretne dane administracyjne działki razem z jej numerem ewidencyjnym oraz identyfikatorem. Z Geoportalu można też przejść bezpośrednio do portalu Ksiegiwieczyste.pl. Tam, za niewielką opłatą ustalimy już konkretny numer księgi wieczystej danej nieruchomości, do której możemy zajrzeć dzięki stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, dostępnej online, 24/7.

Geoportal360.pl pozwala też sprawdzić obręb ewidencyjny, na przykład dzielnicę, w której leży działka. Spośród uzyskanych wyników musimy wybrać ręcznie ten obręb, gdzie leży nieruchomość, strona pokaże nam mapę. Z niej odczytamy z kolei numer ewidencyjny, adres administracyjny oraz powierzchnię działki. Prawidłowa interpretacja identyfikatora może być nieco skomplikowana, na szczęście do dyspozycji mamy TERYT - Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju, prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny, który pozwoli nam odczytać numer.

Jak sprawdzić numer działki w Państwowej Ewidencji Gruntów?

Numer działki możemy też sprawdzić w Państwowej Ewidencji Gruntów, która mieści się w każdym Starostwie Powiatowym. Najlepiej skorzystać z placówki, która właściwa jest miejscowo dla miejsca położenia danej nieruchomości, choć nie jest to konieczne. W Starostwie otrzymamy ustną informację o numerze działki, nie uzyskamy natomiast ani danych właściciela, ani numeru księgi wieczystej. Pozyskiwanie tego rodzaju danych wymaga wskazania interesu prawnego do nieruchomości, nie jest nim chęć zakupu działki.

Dlatego też weryfikację nieruchomości gruntowej warto zacząć właśnie od strony Geoportal360.pl. Dzięki niej ustalimy numer i identyfikator działki, które potem posłużą nam do odszukania najważniejszych dokumentów o nieruchomości. Kiedy może nam się przydać taki pakiet informacji? Zawsze w przypadku kupna lub nabycia działki w drodze darowizny lub spadku. Warto weryfikować informacje także wtedy, gdy działka jest przedmiotem postępowania przed sądem czy też organem administracji publicznej.

Materiał promocyjny