Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Referenda ws. odwołania burmistrza. Jak to wygląda w powiecie chrzanowskim?

08.05.2022 13:00 | 4 komentarze | 7 095 odsłon | Łukasz Dulowski
W niedzielę, do godz. 21, potrwa referendum ws. odwołania burmistrza Alwerni przed upływem kadencji. Przypomnijmy wcześniejsze takie referenda w powiecie chrzanowskim i jak się zakończyły.
4
Referenda ws. odwołania burmistrza. Jak to wygląda w powiecie chrzanowskim?
Zdjęcie ilustracyjne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Referendum w Trzebini - 2013 r.

Referendum ws. odwołania burmistrza Trzebini Stanisława Szczurka zostało przeprowadzone 27 stycznia 2013 r. Było pierwsze w historii lokalnego samorządu w powiecie chrzanowskim.

Mieszkańcy, którzy domagali się pozbawienia Stanisława Szczurka pełnionej funkcji, zarzucali mu m.in. niezgodne z prawem sfinansowanie z publicznych pieniędzy budowy muru oporowego na prywatnej działce. Ponadto brak wsparcia i utrudnianie działalności sportowej klubu jeździeckiego Szarża i płetwonurków Posejdon Team Poland nad Balatonem, także cynizm, pychę i arogancję wobec ludzi i partnerów społecznych oraz nonszalanckie lekceważenie własnych deklaracji wyborczych i bezkrytyczne składanie obietnic.

Stanisław Szczurek ocalił jednak stanowisko burmistrza. Referendum za jego odwołaniem nie powiodło się. Zabrakło niespełna trzech procent głosów, by było ważne. Do urn poszło 4.565 osób. Zabrakło 778 głosów.

Referendum w Chrzanowie - 2015 r.

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Chrzanowa Marka Niechwieja odbyło się 13 grudnia 2015 r.
Inicjatorzy referendum przekonywali na łamach „Przełomu":

„Mając na sercu dobro Chrzanowa, mieszkańcy powinni wziąć udział w referendum. Jest to niezbędne, by Chrzanów powrócił na ścieżkę rozwoju. Odwołanie Marka Niechwieja pozwoli chrzanowianom wybrać nowego włodarza, gotowego poświęcić swoje umiejętności i zaangażowanie do budowania pozycji miasta i jego mieszkańców, a nie zajmującego się głównie próbami budowania swojego osobistego wizerunku, jak robi to obecny burmistrz. Bez pomocy mieszkańców Chrzanów zagrożony jest stagnacją, brakiem perspektyw oraz dalszym przyzwalaniem na nieodpowiedzialne rządzenie przez Niechwieja i jego zastępczynię."

Poza tym o burmistrzu zrobiło się głośno, również w mediach ogólnopolskich, ponieważ gdy został zatrzymany przez policję, badanie wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w jego organizmie.

W głosowaniu referendalnym wzięło udział 7649 mieszkańców. To wystarczająca liczba, by wyniki referendum były ważne. Tak naprawdę wystarczyłoby, gdyby zagłosowało 6631 osób. 7.221 osób odpowiedziało się za odwołaniem Marka Niechwieja. Przeciwko było 366 głosujących.

W przypadku trwającego referendum w gminie Alwernia przypominamy, że w mediach, również społecznościowych, zabronione jest w czasie trwania ciszy wygłaszanie opinii dotyczących referendum.